Redakcja Polska

Wicepremier Mariusz Błaszczak: Kanada jest niezawodnym przyjacielem i sojusznikiem Polski

13.05.2023 11:23
- Polska i Kanada mają długą historię współpracy. Kanada była pierwszym krajem, który wsparł członkostwo Polski do NATO - powiedział wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z minister obrony Anitą Anand.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kanadzie i USA, spotkaniu przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie oraz przygotowaniach do tegorocznych wyborów parlamentarnych za granicą [posłuchaj]
Szefowie MON Polski i Kanady zadeklarowali chęć jeszcze bliższej współpracy w ramach NATO, zwłaszcza w zakresie kooperacji pomiędzy jednostkami rezerwy kanadyjskich sił zbrojnych, a polskimi WOT
Szefowie MON Polski i Kanady zadeklarowali chęć jeszcze bliższej współpracy w ramach NATO, zwłaszcza w zakresie kooperacji pomiędzy jednostkami rezerwy kanadyjskich sił zbrojnych, a polskimi WOTMON/twitter

W magazynie "Widziane z Polski" powiemy o wizycie wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział w Ottawie, że polsko-kanadyjskie partnerstwo jest silne i jest bardzo perspektywiczne. Szef MON spotkał się w stolicy Kanady ze swoją odpowiedniczką minister obrony Anitą Anand

- Kanada jest niezawodnym przyjacielem i sojusznikiem Polski. Z minister obrony Kanady Anitą Anand rozmawialiśmy o polsko-kanadyjskiej współpracy w zakresie obronności - powiedział w poniedziałek w Ottawie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że Kanada jest niezawodnym przyjacielem i sojusznikiem Polski, a nasze kraje działają razem, by wspierać bezpieczeństwo Europy. Jak zauważył, kanadyjscy żołnierze realizują misje na terytorium Polski, a nasze relacje uległy intensyfikacji dzięki współpracy techniczno-wojskowej.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował za zaangażowanie w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i podkreślił, że Kanada jest niezawodnym sojusznikiem i przyjacielem Polski: "W ramach Wysuniętej Obecności NATO polscy i kanadyjscy żołnierze pracują ramię w ramię, by wzmocnić bezpieczeństwo całej Europy. Kanadyjscy żołnierze wykonują też zadania na terytorium Polski, otrzymując wszelkie potrzebne wsparcie. Nasileniu uległy nasze dwustronne relacje w zakresie technologii wojskowej na wszystkich polach."

Szef MON podziękował Kanadyjczykom za wsparcie, którego udzielają Ukrainie w walce z rosyjską inwazją.

Wcześniej szef polskiego resoru obrony przebywał w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie z własnych zasobów użyczą Polsce śmigłowce bojowe Apache do szkoleń. Szef MON wynegocjował to podczas zakończonej niedawno wizyty w USA. Minister Błaszczak poinformował, że śmigłowce wraz z czołgami Abrams mają bronić tzw. bramy brzeskiej. 8 amerykańskich śmigłowców Apache mają być w Polsce do czasu zakupu przez nasz kraj 96 własnych helikopterów tego typu.

W Chicago polityk wziął udział w polonijnej paradzie z okazji Święta 3 maja. Przy tej okazji z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem rozmawiał Marek Wałkuski.

W magazynie relacjonujemy również spotkanie w Kijowie, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem Ukrainy Wolodymyrem Zełenskim.

Obrona, w szczególności dostawy amunicji, ale też kwestia eksportu ukraińskiego zboża były tematami rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Ursulą von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniała w Kijowie o europejskiej solidarności z walczącą Ukrainą. Jak zaznaczyła, stolica Ukrainy jest obecnie żywym sercem europejskich wartości. Ukraina - jak dodała - jest na pierwszej linii frontu obrony tego w co wierzą Europejczycy - wolności, demokracji, swobody myśli i słowa. - Ukraina walczy o europejskie ideały, które dziś świętujemy - podkreśliła przewodnicząca KE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła też, że Unia Europejska pracuje nad dostawami amunicji na Ukrainę. Jak zaznaczyła, część dostaw jest w drodze nad Dniepr, jak jednak dodała, należy zrobić w tej kwestii więcej. Mówił o tym też prezydent Zełenski. Jak podkreślał, Ukraina może zwyciężyć wroga, ale potrzebuje więcej pomocy. 

Podziękował Ursuli von der Leyen za gotowość Unii nadania Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej. Jak dodał, omawiano kluczowe w tym kontekście - szybkości zakupów i dostarczenia tej amunicji, która jest potrzebna na froncie już teraz.

W audycji informujemy też o incydencie na Morzu Czarnym z udziałem polskiego samolotu, którego bezpieczeństwu zagroził rosyjski myśliwiec.

Mówimy także o obradach Senackiej Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, podczas, których przedstawiono informacje o głosowaniu w tegorocznych wyborach parlamentarnych za granicą. Informacje o planowanych zmianach w kodeksie wyborczym przedstawiło MSZ oraz ośrodki naukowe.

Światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych Czesław Czapliński, przy okazji wernisażu wystawy "NEW YORK, NEW YORK", którą można oglądać w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie, został odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rozmowa na ten temat w naszej audycji.

W cyklu "Kierunek: Polska" naszym gościem będzie Bożena Staroń, współorganizatorka konkursu "Osobowość Polonijna Roku".

W programie również kolejna audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.