Redakcja Polska

UE wycofała się z planów przywrócenia kontroli na granicy irlandzkiej

31.01.2021 10:16
Unia Europejska wycofała się z planów czasowego przywrócenia kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną - poinformowano. Miało to zapobiec eksportowi szczepionek przeciw Covid-19 z terenu UE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnesymbiot/ Shutterstock

W wydanym oświadczeniu Komisja Europejska stwierdziła, że UE "nie uruchamia klauzuli ochronnej" aby zapewnić, że protokół w sprawie Irlandii Północnej pozostanie "nienaruszony".

Komisja Europejska wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciw Covid-19 z terytorium UE, co jak wyjaśniono, ma zagwarantować, że ich dostawy do UE będą na zakontraktowanym poziomie. W konsekwencji tej decyzji przywróciła kontrole graniczne między Irlandią a Irlandią Północną, aby zapobiec eksportowi przez granicę szczepionek, mimo że Irlandia Północna nie importuje sama szczepionek, lecz dostaje je w ramach zakupów dokonywanych przez rząd brytyjski.

Choć decyzja ta była zgodna z prawem, bo art. 16 protokołu w sprawie Irlandii Północnej będącego częścią umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty pozwala obu stronom na jednostronne zawieszenie tych postanowień w przypadku uznania, że w wyniku obowiązywania protokołu nastąpiłyby "poważne trudności gospodarcze, społeczne lub środowiskowe", krok Brukseli przyjęto z oburzeniem zarówno w Londynie jak i Belfaście.


Źródło: kierunekirlandia.eu

KE opublikowała umowę na dostawy szczepionek z firmą AstraZeneca

29.01.2021 15:25
Komisja Europejska opublikowała umowę na dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi podpisaną z firmą AstraZeneca. Brytyjsko-szwedzki koncern zgodził się na ujawnienie kontraktu. Bruksela domagała się publikacji w związku z różną interpretacją dotyczącą zobowiązań AstraZeneki w sprawie dostaw szczepionek do unijnych krajów.

UE będzie blokować eksport szczepionek przeciw COVID-19 jeśli nie otrzyma ich na czas

29.01.2021 16:16
Będzie blokada eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które nie dostarczą preparatów na czas do krajów członkowskich. Komisja Europejska zaproponowała specjalny mechanizm w tej sprawie. 

"Der Spiegel": antyeuropejski Nord Stream 2. Merkel winna wycofać dla niego poparcie

30.01.2021 13:39
Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Niemiec szkodliwy politycznie i antyeuropejski, a kanclerz Angela Merkel winna wycofać dla niego poparcie - pisze w sobotę w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel".