Redakcja Polska

Irlandia wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów

04.04.2022 12:48
Irlandia wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów. Polska wydaliła ich 45. Rząd Niemiec uznał 40 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane — informuje szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. To reakcja na masakrę w Buczy. Cztery inne europejskie kraje wydały takie decyzje w stosunku do 43 Rosjan. Belgia wydaliła 21, Holandia 17 i Czechy jednego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAnelo/Shutterstock

Irlandzki premier Micheal Martin stwierdził, że postępowanie rosyjskich dyplomatów stało w sprzeczności z normami międzynarodowymi.

Ich wydalenie ma sygnalizować dezaprobatę dla rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Irlandia poprosiła czterech wyższych urzędników ambasady rosyjskiej o opuszczenie kraju. "Departament Spraw Zagranicznych wezwał ambasadora Rosji do Iveagh House (siedziba Departamentu Spraw Zagranicznych), aby poinformować go, że czterech wyższych urzędników zostało poproszonych o opuszczenie państwa" - czytamy w oświadczeniu MSZ Irlandii.

"Dzieje się tak, ponieważ ich działania nie były zgodne z międzynarodowymi standardami postępowania dyplomatycznego" - dodano. 


Źródło: kierunekirlandia.eu/ho

"Zgubił uczciwość w kontaktach z Moskwą". Wołodymyr Zełenski oskarża Viktora Orbana

03.04.2022 12:36
Premier Węgier Viktor Orban jest praktycznie jedynym politykiem w Europie, który otwarcie popiera Putina, wydaje się, że w kontaktach z Moskwą zgubił swoją uczciwość - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Polscy politycy potępiają dokonane przez Rosjan mordy na ukraińskich cywilach

03.04.2022 15:28
Posłowie, przedstawiciele rządu i prezydenta potępili w niedzielę dokonane przez Rosjan mordy na ukraińskiej ludności cywilnej. Formuła nowa Srebrenica jest tutaj bardzo ważna – mówił doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: trzeba natychmiast działać, by zapobiec kolejnym ofiarom wojny

03.04.2022 19:04
Jako członkowie Unii Europejskiej i NATO musimy działać natychmiast, by zapobiec kolejnym tysiącom ofiar rosyjskiej wojny na Ukrainie - napisał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w sobotę na Twitterze.

"Składajcie zeznania ws. zbrodni rosyjskich". Piotr Wawrzyk apeluje do uchodźców z Ukrainy

04.04.2022 08:37
Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ, na antenie Polsat News zaapelował między innymi do uchodźców, którzy przybyli z Ukrainy do naszego kraju, aby w polskich prokuraturach składali zeznania w sprawie zbrodni rosyjskich. Zapewnił, że "każde z nich będzie przyjęte i stanie się elementem oskarżeń wobec funkcjonariuszy państwa rosyjskiego".