Redakcja Polska

Maltańska Służba Medyczna z Krzeszowic pomaga Ukrainie

01.09.2022 14:56
Już po raz piętnasty wolontariusze z oddziału w Krzeszowicach Maltańskiej Służby Medycznej pojechali na Ukrainę z pomocą humanitarną. Tym razem przekazali dary o wartości blisko 200 tysięcy złotych – niemal 6 ton produktów spożywczych, leczniczych potrzebnych ludziom dotkniętym wojną.
Audio
  • Już po raz piętnasty wolontariusze z oddziału w Krzeszowicach Maltańskiej Służby Medycznej pojechali na Ukrainę z pomocą humanitarną. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Wolontariusze z oddziału  Maltańskiej Służby Medycznej  w Krzeszowicach
Wolontariusze z oddziału Maltańskiej Służby Medycznej w KrzeszowicachFacebook/Maltańska Służba Medyczna Krzeszowice

Maltańska Służba Medyczna skupia wolontariuszy, chcącym nieść pomoc potrzebującym i  jest związana z Zakonem Maltańskim. Oddział w Krzeszowicach od początku wojny organizuje transport pomocy humanitarnej Ukrainie. Dobór zakupionych produktów nie jest przypadkowy : -Staramy się dowiedzieć, co jest potrzebne w placówkach, do których docieramy. Oprócz ludności cywilnej trafiamy do szpitali, do placówek opiekuńczo-wychowawczych do domów dziecka, do ośrodków dla ludzi samotnych, starszych – powiedział Grzegorz Rozmus, komendant oddziału Krzeszowice.


Członkowie Maltańskiej Służby Medycznej w Krzeszowicach Członkowie Maltańskiej Służby Medycznej w Krzeszowicach

Członkowie wyprawy w tygodniu pracują, żyją ze swoimi rodzinami, a w piątki wsiadają do busów i karetek, by przez setki kilometrów wieźć niezbędną pomoc poszkodowanym przez wojnę Ukraińcom: -To jest wolontariat. Od poniedziałku do piątku każdy z nam pracuje w swojej branży, a w piątek po południu wsiadamy w samochody fundacji i jedziemy z pomocą na Ukrainę. Czasem wracamy w nocy z niedzieli na poniedziałek, by w poniedziałek iść rano do pracy – opisał wyjazdy Bartosz Pogan, uczestnik wypraw Maltańskiej Służby Medycznej, o zaawansowanym już stażu.


Pomoc od Maltańskiej Służby Medycznej w Krzeszowicach Pomoc od Maltańskiej Służby Medycznej w Krzeszowicach

Tym razem pomoc trafiła między innymi do Buczy, Odessy, Mikołajowa i na front pod Chersoniem. W Odessie przekazali pomoc wolontariuszom jednego z miejscowych szpitali.

Zapraszamy do wysłuchania Wojciech Jankowskiego.


Lwów: polskie szkoły przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego

30.08.2022 10:56
Mimo trwającej wojny, po wakacjach szkoły na Ukrainie wracają do nauki stacjonarnej. Dotyczy to również polskich placówek oświatowych we Lwowie. Największym wyzwaniem dla szkół będzie zachowanie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli.

Zachodnie sankcje działają. Rosjanie tracą oszczędności i miejsca pracy

31.08.2022 14:39
Rosjanie tracą oszczędności i miejsca pracy. To efekt zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

Amerykanie przygotowali Ukraińców do kontrofensywy? CNN pisze o "ćwiczeniach sztabowych"

01.09.2022 12:28
Wojska Ukrainy i USA ćwiczyły kontrofensywę w wojnie z Rosją w grach sztabowych, a Amerykanie zalecali zawężenie skali i celów operacji - podała w czwartek stacja CNN, powołując się na liczne źródła amerykańskie, zachodnie i ukraińskie. - Stany Zjednoczone utrzymują rutynowy dialog wojskowy z Ukrainą na różnych szczeblach, ale to Ukraińcy podejmują ostateczne decyzje dotyczące ich operacji - oświadczył rzecznik Pentagonu Pat Ryder.