Redakcja Polska

Amerykanie przygotowali Ukraińców do kontrofensywy? CNN pisze o "ćwiczeniach sztabowych"

01.09.2022 12:28
Wojska Ukrainy i USA ćwiczyły kontrofensywę w wojnie z Rosją w grach sztabowych, a Amerykanie zalecali zawężenie skali i celów operacji - podała w czwartek stacja CNN, powołując się na liczne źródła amerykańskie, zachodnie i ukraińskie. - Stany Zjednoczone utrzymują rutynowy dialog wojskowy z Ukrainą na różnych szczeblach, ale to Ukraińcy podejmują ostateczne decyzje dotyczące ich operacji - oświadczył rzecznik Pentagonu Pat Ryder.
CNN informuje, że Amerykanie pomagali Ukraińcom zaplanować kontrofensywę na południu Ukrainy
CNN informuje, że Amerykanie pomagali Ukraińcom zaplanować kontrofensywę na południu UkrainyAP/Associated Press/East News

Według tych źródeł, przedstawiciele USA przestrzegali władze w Kijowie przed rozciągnięciem sił na wiele frontów i wzywali do ograniczenia zarówno geograficznej skali, jak i celów kampanii. Ukraińcy początkowo rozważali szerszą kontrofensywę, ale w ostatnich tygodniach zawęzili ją do obwodu chersońskiego na południu kraju.

W ramach dyskusji na ten temat prowadzono wspólne gry sztabowe - analityczne ćwiczenia, w których starano się ustalić, jakie siły i jakie rodzaje uzbrojenia będą potrzebne do osiągnięcia poszczególnych celów w różnych scenariuszach - pisze CNN.

Pentagon nie zaprzecza

- Stany Zjednoczone utrzymują rutynowy dialog wojskowy z Ukrainą na różnych szczeblach. Nie będziemy komentować konkretnych aspektów tych kontaktów. Mówiąc ogólnie, przekazujemy Ukraińcom informacje, by pomóc im lepiej zrozumieć zagrożenia, z jakimi się mierzą, i bronić swojego kraju przed rosyjską agresją. To Ukraińcy podejmują ostateczne decyzje dotyczące ich operacji - oświadczył rzecznik Pentagonu Pat Ryder.

To, w jakim stopniu ukraińska kontrofensywa będzie skuteczna, pozostaje kwestią otwartą - oceniło w rozmowie z CNN źródło zapoznane z najnowszymi ustaleniami wywiadu. Ukraińscy urzędnicy ostrzegali, że ofensywa będzie prawdopodobnie powolną operacją, a nadchodząca zima i wiosna mogą doprowadzić do przerw w walkach.

Jakość kontra ilość

Rosja wciąż dysponuje większą siłą i ilością artylerii, ale wśród zachodnich i ukraińskich ekspertów panuje przekonanie, że obecnie siły są znacznie bardziej wyrównane. W zmniejszeniu istotnych różnic pomogły zaawansowane systemy uzbrojenia przekazane Ukrainie przez Zachód, szczególnie systemy rakietowe HIMARS, których Ukraińcy używają do atakowania rosyjskich obiektów wojskowych daleko za linią frontu - twierdzi CNN.

- To pokazuje, czego mogą dokonać podtrzymane szkolenia i zaopatrzenie w broń, jeśli wojsko jest bardzo zmotywowane i sprawne w ich użyciu - podkreślił jeden z urzędników NATO, cytowany przez CNN. Źródło wojskowe w USA oceniło natomiast, że Ukraina zniwelowała przewagę liczbową Rosji dzięki swoim umiejętnościom.

Ukraina od tygodni sygnalizowała zamiar rozpoczęcia kontrofensywy oraz tworzyła ku temu warunki, atakując rosyjskie obiekty wojskowe i szlaki logistyczne za linią frontu.- Nie sądzę, by można było już potwierdzić skalę ukraińskich postępów, ale poprzez ataki na mosty z pewnością uderzyli w zdolność Rosji do przemieszczania na północ i południe przez rzekę Dniepr, a „w kwestii perspektyw na przyszłość zaznaczyłbym, że Ukraina jest znacznie bliższa do równowagi w liczbie wojsk w obwodzie chersońskim niż w ostatnich tygodniach - powiedział urzędnik NATO.

IAR/PAP/ho

Zachodnie sankcje działają. Rosjanie tracą oszczędności i miejsca pracy

31.08.2022 14:39
Rosjanie tracą oszczędności i miejsca pracy. To efekt zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

Zawieszenie wiz dla rosyjskich turystów. Zbigniew Rau: przywileje się skończyły

31.08.2022 18:00
Umowa o ułatwieniach wizowych dla obywateli Rosji zostanie definitywnie zawieszona; przywileje się skończyły; wizy turystyczne nie będą wydawane w poprzedniej formule; praktycznie ich nie będzie - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Pradze.

Bayraktar i premiery śmigłowców na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach

01.09.2022 09:30
Trwają ostatnie przygotowania do jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO). Wydarzenie organizowane w Targach Kielce należy do największych imprez zbrojeniowych w Europie. We wrześniu w Kielcach sprzęt wojskowy zaprezentuje ponad 600 wystawców.

CNN: według władz USA Rosja boryka się z poważnymi brakami żołnierzy na Ukrainie

01.09.2022 14:15
Władze USA sądzą, że Rosja boryka się z poważnym niedoborem żołnierzy na Ukrainie i poszukuje nowych sposobów na uzupełnienie tych braków – podała w czwartek stacja CNN, powołując się na dwa anonimowe amerykańskie źródła.