Redakcja Polska

Przystanek Historia wrócił po dwóch latach do Lwowa

07.11.2022 11:14
Przystanek Historia odbywa się we Lwowie od ponad 4 lat. Pandemia i inwazja rosyjska przerwała zajęcia edukacyjne popularyzujące polską historię na dwa lata. Obecnie inicjatywa znów znajduje się w grafiku polskich wydarzeń we Lwowie.
Audio
  • Przystanek Historia we Lwowie. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Przystanek Historia we Lwowie
Przystanek Historia we LwowieFoto: Jacek Magdoń

Przystanek Historia odbył się dla młodzieży z polskich szkół nr 10 i 24 we Lwowie, Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego wieku. Zajęcia z uczniami szkoły nr 10 odbyły się na Cmentarzu Łyczakowskim. Ponadto Przystanek Historia był gościem Radia Lwów. Po raz pierwszy odbyło się również spotkanie online z młodzieżą z Żytomierszczyzny. Zajęcia prowadził dr Jacek Magdoń, edukator z rzeszowskiego oddziału IPN: - Przystanek Historia we Lwowie ruszył w 2018 roku. I te stacjonarne „przystanki” dobrze zafunkcjonowały w szkołach z polskim językiem nauczania i na uniwersytecie trzeciego wieku, ale też w innych miastach obwodu lwowskiego – tam gdzie są Polacy, którzy o historii Polski chcą wiedzieć więcej.


Przystanek Historia we Lwowie Przystanek Historia we Lwowie

Artur Żak, koordynator wydarzenia jest otwarty na propozycję współpracy polskich organizacji Ukrainy: - Koncepcja jest bardzo prosta, jeżeli jest jakieś środowisko, które chce nas zaprosić, to edukatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej przyjeżdżają w dane miejsce. Są to wykłady, wystawy, gry terenowe .Lwowska odsłona Przystanku Historia pierwotnie miała mieć charakter zajęć odbywanych na żywo. Nowym rozwiązaniem było nawiązanie współpracy z Radiem Lwów. Inicjatywa historyczna zagościła wówczas  w audycjach polskiej redakcji ze Lwowa.


Przystanek Historia we Lwowie Przystanek Historia we Lwowie

W ciągu dwóch pierwszych lat wydarzeń w ramach Przystanku Historia było ponad sto w takich miejscach jak Lwów, Mościska, Strzelczyska, Borysław, Podhorce, Jaworów, czy Stanisławów. Inicjatywa wprowadzenia tych zajęć wypłynęła ze Centrum Edukacji Przedsiębiorczości Inicjatyw im. Mikołaja Reja. Lwowska organizacja zwróciła się wówczas do rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Rzeszowski oddział przyjął prośbę z entuzjazmem. Obecnie powrót do spotkań lwowskich został przyjęty z radością przez Dariusza Iwaneczkę, dyrektora rzeszowskiego IPN: -Jest nam niezwykle miło, że możemy znów gościć we Lwowie. Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Rzeszowie pojawia się po dwóch latach nieobecności na spotkaniach we Lwowie. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie początkiem nowego startu i będziemy mogli regularnie przyjeżdżać do Lwowa.

Spotkania odbywały się w dniach od 28 października do 1 listopada 2022 roku.

 

Wojciech Jankowski


Anna Lisowska, Polka z Mikołajowa, która pozostała na posterunku

04.11.2022 16:54
Mikołajów to jedna z miast najbardziej dotkniętych w czasie tej wojny. Ostrzały rosyjskie trwają tu niemal nieprzerwanie od początku rosyjskiej inwazji. Anna Lisowska ze Stowarzyszenia Polaków w Mikołajowie opowiedziała o tym, jak wygląda życie w tym mieście.

Lublin: miejscowi Ukraińcy uczcili pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej

04.11.2022 17:45
Lubelska  społeczność ukraińska spotyka się na cmentarzu prawosławnym przy ulicy Lipowej, by uporządkować groby spoczywających tu żołnierzy i członków administracji Ukraińskiej Republiki Ludowej. W międzywojennej Polsce mieszkało wielu Ukraińców ze struktur do niedawna sojuszniczego państwa ukraińskiego.

Ukraina szykuje się na najtrudniejszą zimę w historii. "Musimy być przygotowani na wszystko"

07.11.2022 09:08
Po informacji o przygotowaniu przez władze Kijowa tysiąca punktów grzewczych oraz po apelu mera stolicy Ukrainy Witalija Kliczki o przygotowanie się na różne scenariusze, w tym do ewakuacji, mieszkańcy miasta mają różne podejście - niektórzy już się umawiają z krewnymi w innych miastach, a niektórzy nie zamierzają nigdzie wyjeżdżać.