Redakcja Polska

Lublin: miejscowi Ukraińcy uczcili pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej

04.11.2022 17:45
Lubelska  społeczność ukraińska spotyka się na cmentarzu prawosławnym przy ulicy Lipowej, by uporządkować groby spoczywających tu żołnierzy i członków administracji Ukraińskiej Republiki Ludowej. W międzywojennej Polsce mieszkało wielu Ukraińców ze struktur do niedawna sojuszniczego państwa ukraińskiego.
Audio
  • Lublin: miejscowi Ukraińcy uczcili pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Nagrobki żołnierzy pochowanych w Lublinie
Nagrobki żołnierzy pochowanych w LublinieFoto: Jurij Belskyj

Inicjatywa należy do Towarzystwa Ukraińskiego, na czele którego stoi prezes Grzegorz Kuprianowicz.

Co roku miejscowa społeczność ukraińska sprząta groby żołnierzu Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jeden z terminów to koniec października. Te groby powinny wyglądać godnie. To nasz obowiązek by zadbać o groby żołnierzy, którzy ponad sto lat temu walczyli o to, by Ukraina była wolnym i demokratycznym państwem.

Magda Radwańska jest Polką, miłośniczką ukraińskiej kultury i ukraińską z wykształcenia. Przychodzi od lat na akcje sprzątania prawosławnego cmentarza w Lublinie. - Przychodzę na wszystkie wydarzenia organizowane przez Towarzystwo Ukraińskie. Jak tylko wiem, że coś się dzieje, staram się pomagać, angażować w miarę możliwości.

Fot.: Wojciech Jankowski Foto: Jurij Belskyj

Najwięcej wśród sprzątających to przedstawiciele ukraińskiej mniejszości narodowej. Olga Kuprianowicz przyznaje, że takie akcje to część jej wychowania. Nie mogłaby nie brać w nich udziału. -Przychodziliśmy tu od samego dzieciństwa i nie wyobrażam sobie, że mogłabym tu nie przyjść. W tym roku jest więcej ludzi niż zwykle, to dlatego, że jest więcej Ukraińców – uchodźców wojennych. To wielka radość, że przyłączyli się do nas w naszej wspólnej sprawie.

Fot.: Wojciech Jankowski Foto: Jurij Belskyj

Chrystyna Nikołajczuk, docent z Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Iwana Franki we Lwowie, odbywa w Lublinie stypendium Lane’a Kirklanda. Z radością przyłączyła się do lubelskiej inicjatywy. Uważa, że to jej obowiązek, ale też okazja by poznać miejscowe środowisko. - Z wdzięcznością to robię dzisiaj. Poznałem tu bardzo miłych ludzi. Wśród nas jest nawet Polka, która też dołączyła do tej akcji, pomaga nam. To jest niezwykle ważne dla mnie, bo ja jako polonistka zwykle w Ukrainie też porządkowałam groby polskie, a dziś gdy przyszłam na groby moich rodaków, spotkałam Polkę, która też pomaga w sprzątaniu tych grobów i to jest niezwykle symboliczne.


Zapraszamy do wysłuchania relacji Wojciecha Jankowskiego.

Ks. Leszek Kryża: pomagamy wszędzie ale teraz Ukraina jest na pierwszym miejscu

28.10.2022 14:43
Idzie zima. Na wchodzie Ukrainy temperatury spadają nawet do minus 30 stopni Celsjusza. Koncentrujemy się na zakupie pieców z rurą, którą będzie można wystawić przez okno. Takie „kozy” umożliwią z jednej strony ogrzanie pomieszczenia, z drugiej ugotowanie ciepłego posiłku. Drugi nasz priorytet to płyty, aby zabić szczeliny okienne z powybijanymi szybami. Jak zawsze pomagamy wszystkim ale teraz Ukraina jest na pierwszym miejscu” - mówi ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus.

Polacy z największym zaufaniem Ukraińców. Wynik sondażu potwierdza: pozostałe nacje daleko w tyle

03.11.2022 12:43
Grupa Socjologiczna Rating, ukraińska pozarządowa organizacja badawcza, zapytała Ukraińców o ich nastawienie do obcych państw. Nasz kraj jako "przyjazny" oceniło aż 97 proc. ankietowanych. To najlepszy wynik, o jakim rządy w Berlinie, Paryżu czy Londynie mogą dziś tylko pomarzyć - pisze portal tvp.info.

Anna Lisowska, Polka z Mikołajowa, która pozostała na posterunku

04.11.2022 16:54
Mikołajów to jedna z miast najbardziej dotkniętych w czasie tej wojny. Ostrzały rosyjskie trwają tu niemal nieprzerwanie od początku rosyjskiej inwazji. Anna Lisowska ze Stowarzyszenia Polaków w Mikołajowie opowiedziała o tym, jak wygląda życie w tym mieście.