Redakcja Polska

Anna Lisowska, Polka z Mikołajowa, która pozostała na posterunku

04.11.2022 16:54
Mikołajów to jedna z miast najbardziej dotkniętych w czasie tej wojny. Ostrzały rosyjskie trwają tu niemal nieprzerwanie od początku rosyjskiej inwazji. Anna Lisowska ze Stowarzyszenia Polaków w Mikołajowie opowiedziała o tym, jak wygląda życie w tym mieście.
Audio
  • Anna Lisowska, Polka z Mikołajowa, która pozostała na posterunku. Rozmowa Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Anna Lisowska z Mikołajowa
Anna Lisowska z MikołajowaFoto: Wojciech Jankowski

Znajdujący się na południu Ukrainy Mikołajów jest miastem rosyjskojęzycznym, ale agresja rosyjska bardzo zmieniła stosunek do sąsiadów z północy.

Ludzie bardzo zmienili swoją opinię na temat Rosjan. Zwłaszcza kiedy oni zaczęli bombardować szkoły, mieszkalne budynki, teatry – wtedy bardzo zmieniał się ich opinia na temat Rosjan. Większość znajomych, którzy mieli pozytywny stosunek do Rosjan, ich teraz nienawidzą. Wiele osób chce zapomnieć rosyjski – bo u nas rzeczywiście większość mówi po rosyjsku, ale teraz przechodzą na ukraiński - mówi Anna Lisowska.

Ostrzały miasta wpływają na życie rodzinne. Pani Anna ma dużą rodzinę, która rozpierzchła się daleko od Mikołajowa. - Nasza rodzina się rozjechała po różnych krajach, po różnych miastach. Tęsknimy za sobą. Nawet żadnych świąt nie obchodzimy, bo czekamy, kiedy to będzie nasze, wspólne święto - dodaje gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

Anna Lisowska jest ostatnią osobą z Zarządu Stowarzyszenia Polaków Mikołajowa, która została w swoim mieście. Opiekuje się Polakami, którzy nie wyjechali z Mikołajowa i jest koordynatorką pomocy przekazywanej z odeskiego oddziału Związku Polaków na Ukrainie im. Adama Mickiewicza: -Pomaga nam bardzo odeskie stowarzyszenie. Leki nam przywozi, ubrania dla tych, którzy zostali bez majątku. Przywożą jedzenie.

Najtrudniejsza jednak jest sytuacja w samych Mikołajowie. - Najbardziej ucierpiały sąsiednie wioski. Niedaleko Mikołajowa jest taka polska wioska – Kisielówka. Wieś została kompletnie zniszczona. Kompletnie też został zniszczony kościół, który przetrwał wojny, komunizm i teraz rosyjscy żołnierze z czołgu ostrzeliwali ten kościół, a na koniec strzelili pociskiem zapalającym. Kościół spłonął. Nic nie zostało. Czasem mieszkańców Kisielówki spotykam w Mikołajowie. Ta wioska już nie istnieje, nie wiadomo czy odrodzi się kiedyś - mówi Anna Lisowska. Rozmawiał z nią Wojciech Jankowski.

 

Ks. Leszek Kryża: pomagamy wszędzie ale teraz Ukraina jest na pierwszym miejscu

28.10.2022 14:43
Idzie zima. Na wchodzie Ukrainy temperatury spadają nawet do minus 30 stopni Celsjusza. Koncentrujemy się na zakupie pieców z rurą, którą będzie można wystawić przez okno. Takie „kozy” umożliwią z jednej strony ogrzanie pomieszczenia, z drugiej ugotowanie ciepłego posiłku. Drugi nasz priorytet to płyty, aby zabić szczeliny okienne z powybijanymi szybami. Jak zawsze pomagamy wszystkim ale teraz Ukraina jest na pierwszym miejscu” - mówi ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus.

Ambasador Bartosz Cichocki: Polska pomaga w odbudowie zniszczonej infrastruktury krytycznej Ukrainy

01.11.2022 16:34
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ostatniej doby Rosjanie ponad 100 razy ostrzelali ukraińskie terytorium. Atakują głównie źródła ciepła i energii.

Polacy z największym zaufaniem Ukraińców. Wynik sondażu potwierdza: pozostałe nacje daleko w tyle

03.11.2022 12:43
Grupa Socjologiczna Rating, ukraińska pozarządowa organizacja badawcza, zapytała Ukraińców o ich nastawienie do obcych państw. Nasz kraj jako "przyjazny" oceniło aż 97 proc. ankietowanych. To najlepszy wynik, o jakim rządy w Berlinie, Paryżu czy Londynie mogą dziś tylko pomarzyć - pisze portal tvp.info.