Redakcja Polska

W Charkowie pożegnano Polaków, którzy polegli w walce o wolność Ukrainy

09.12.2022 16:22
W Charkowie pożegnano w piątek Janusza Szeremetę i Krzysztofa Tyfla, dwóch polskich ochotników Legionu Międzynarodowego, którzy polegli, walcząc po stronie ukraińskiej w wojnie z Rosją. Wraz z nimi pożegnano Amerykanina Claytona Hightowera.
Trumny Polaków i Amerykanina przykryte zostały też ukraińskimi flagami
Trumny Polaków i Amerykanina przykryte zostały też ukraińskimi flagamiŹródło: Twitter/ Visegrád 24 @visegrad24

"Janusz Szeremeta, Krzysztof Tyfel, Clayton Hightower. Dziś w #Charków pożegnaliśmy żołnierzy Legionu Międzynarodowego walczących w obronie Ukrainy i nie tylko jej. Informacje o pogrzebach będą w późniejszym terminie" - poinformowała na Facebooku dziennikarka "Wprost" Karolina Baca-Pogorzelska, która utrzymuje stały kontakt z Polakami z Legionu.

Opublikowała zdjęcie trzech trumien, stojących na cmentarzu. Dwie z nich owinięte były flagami Polski i Ukrainy. Na trzeciej była flaga Stanów Zjednoczonych i ukraińska.

Wiadomość o śmierci Polaków nadeszła w poniedziałek. Janusz Szeremeta, pseudonim „Kozak”, pochodził z Dynowa w Podkarpackiem. Do składającego się z cudzoziemców Legionu Międzynarodowego zgłosił się na ochotnika.

"Wiem, że już stamtąd nie wrócimy"

Korespondent PAP rozmawiał z Szeremetą przez telefon 11 listopada. - Uwierz mi, że jeszcze będzie o nas głośno - powiedział wówczas Polak.

- Ja wiem, że my już stamtąd nie wrócimy. Chyba, że zerwiemy kontrakt. Tam jest taki młyn, że ja wiem, że jedyną opcją przeżycia dla mnie jest wrócić do domu. Ale ja nie wrócę do domu, bo ja jestem częścią tego i ja tam muszę być. Wiem jednak, że w końcu mnie trafi - mówił Szeremeta.

Drugi poległy na wschodzie Ukrainy to pochodzący z Częstochowy Krzysztof Tyfel. On również walczył w szeregach Legionu Międzynarodowego. Przed laty działał w harcerstwie i Związku Strzeleckim.

Przed wyjazdem na wojnę Krzysztof mówił, że musi tam być, bo ludziom dzieje się krzywda. Był idealistą, uosobieniem uczciwości, szczerości i honoru, nigdy nie odmawiał pomocy – wspominają go znajomi i przyjaciele.


PAP/dad

Wozy Cougar dla polskiej armii. MON: dotarła kolejna dostawa

09.12.2022 13:49
Do Polski dotarła kolejna dostawa opancerzonych pojazdów Cougar – poinformował resort obrony. Polska kupiła 300 takich pojazdów z nadwyżek Pentagonu.

USA wzmocnią swoją wojskową obecność w państwach bałtyckich - donoszą media na Łotwie

09.12.2022 16:01
USA zatwierdziły plany wzmocnienia obecności swoich wojsk w państwach bałtyckich - podała w piątek łotewska agencja LETA. Ma być to realizacja zapowiedzi prezydenta USA Joe Bidena z czerwcowego szczytu NATO w Madrycie.

Ukraina zmaga się z brakiem prądu. Generatory prądu na wagę złota

09.12.2022 16:08
Na Ukrainie wciąż trwają przerwy w dostawach prądu po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną. Ostatni atak miał miejsce w poniedziałek. Spowodował on deficyt energii elektrycznej w sieciach przesyłowych.