Redakcja Polska

USA wzmocnią swoją wojskową obecność w państwach bałtyckich - donoszą media na Łotwie

09.12.2022 16:01
USA zatwierdziły plany wzmocnienia obecności swoich wojsk w państwach bałtyckich - podała w piątek łotewska agencja LETA. Ma być to realizacja zapowiedzi prezydenta USA Joe Bidena z czerwcowego szczytu NATO w Madrycie.
Amerykańscy żołnierze w Polsce
Amerykańscy żołnierze w PolsceTwitter/@MON_GOV_PL

Jak podaje agencja, powołując się na łotewskie ministerstwo obrony, na Łotwę mają trafić jednostki artylerii i sił powietrznych, które stacjonować będą rotacyjnie w bazach w Adazi i Lielvarde.

- Kiedy nasi transatlantyccy partnerzy mówią o obronie państw bałtyckich, nie żartują. Rząd USA rozumie, że odstraszanie opiera się na silnej obecności i współpracy - powiedział szef łotewskiego MON Artis Pabriks, cytowany przez agencję. - Nasi sojusznicy zawsze wspierali niepodległość państw bałtyckich i dziś, oceniając ryzyka geopolityczne, przekonująco pokazują, że nadal będą to robić - dodał.

Wcześniej estoński minister obrony Hanno Pevkur poinformował że do jego kraju mają trafić pododdziały piechoty oraz pluton operujący systemami artyleryjskimi HIMARS. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: USA Stany Zjednoczone NATO

Unia nie będzie akceptować rosyjskich dokumentów wydawanych na Ukrainie i w Gruzji

09.12.2022 12:24
Unia Europejska przyjęła w czwartek decyzję o nieakceptowaniu rosyjskich dokumentów wydawanych na Ukrainie i w Gruzji.

Wozy Cougar dla polskiej armii. MON: dotarła kolejna dostawa

09.12.2022 13:49
Do Polski dotarła kolejna dostawa opancerzonych pojazdów Cougar – poinformował resort obrony. Polska kupiła 300 takich pojazdów z nadwyżek Pentagonu.

Rozpoczęła się przebudowa litewskiego odcinka "Via Baltica"

09.12.2022 14:18
Oficjalnie rozpoczęła się przebudowa litewskiego odcinka "Via Baltica". Droga prowadzi od granicy z Polską do miejscowości Mariampol. Docelowo powstanie tam czteropasmowa autostrada.