Redakcja Polska

Centrum Kultury Polskiej w Iwano-Frankiwsku. Ważne miejsce spotkań i niesienia pomocy

21.12.2022 19:41
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, mimo trudnego czasu trwa i działa, zmienił się tylko charakter tej działalności - mówiła  Polskiemu Radiu dla Zagranicy Maria Osidacz, dyrektor Centrum.
Audio
  • Do wysłuchania rozmowy z Marią Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku
Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-FrankiwskuFoto: PRdZ

Nasza rozmówczyni opowiadała, że już w pierwszych miesiącach po ogłoszeniu stanu epidemii Covid 19 Centrum otworzyło się na udzielanie pomocy humanitarnej. Działania te zintensyfikowano po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy to zaczęto pomagać nie tylko Polakom, mieszkańcom Stanisławowa i całego obwodu stanisławowskiego, ale również Ukraińcom, przesiedleńcom wewnętrznym oraz żołnierzom.

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego z założenia ma być miejscem spotkań wielu narodowości. Placówka prowadziła pracę na rzecz dialogu, porozumienia i współpracy, dlatego wśród uczestników zajęć byli nie tylko Polacy.

Maria Osidacz dodawała: dziś w miarę możliwości, chodzi przede wszystkim o względy bezpieczeństwa, w Centrum organizowane są także wydarzenia kulturalne, które zawsze przyciągały publiczność. Zależy nam bardzo na kontaktach personalnych, one dają nam siłę i inspirują do działania nawet w bardzo trudnych warunkach.

Do wysłuchania rozmowy z Marią Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Fundusz na dozbrajanie Ukrainy. Polska otrzymała od UE pierwszą ratę zwrotu kosztów

20.12.2022 16:33
Polska dostała pierwszy zwrot pieniędzy z unijnego funduszu na dozbrojenie Ukrainy - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak dowiedziała się Beata Płomecka, Bruksela przekazała 27 milionów euro w pierwszej racie pierwszej transzy.

Rosjanie nasilają represje na okupowanym Krymie

21.12.2022 10:03
Żołnierze i siły bezpieczeństwa przeprowadzają masowe przeszukania w wioskach, gdzie mieszkają Tatarzy krymscy i aresztują ich pod byle pretekstem

Jens Stoltenberg o reakcji NATO na rosyjską agresję na Ukrainę

21.12.2022 14:09
Sekretarz generalny NATO powiedział, że odpowiedź Sojuszu Północnoatlantyckiego na rosyjską agresję była jednoznaczna i pokazała siłę państw członkowskich.