Redakcja Polska

Będzie nowe przejście z Ukrainą. Kiedy otwarcie przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice?

16.01.2023 22:00
W Przemyślu podpisano aneks w sprawie budowy drogowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Jak informuje Straż Graniczna, realizacja inwestycji ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Cała infrastruktura przejścia będzie znajdować się po polskiej stronie granicy.
Kiedy otwarcie przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice? Znamy termin jego uruchomienia
Kiedy otwarcie przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice? Znamy termin jego uruchomienia Shutterstock/open3579

– To dla nas ważny dzień dlatego, że funkcjonowanie przejść granicznych na podkarpackim odcinku granicy polsko-ukraińskiej jest bardzo istotne. Okres wojny, która trwa na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. pokazał, jak niezwykle ważne jest to, aby granica państwa, granica polsko-ukraińska zachowała swoją przepustowość. Warunkiem tego jest oczywiście stworzenie odpowiedniej infrastruktury drogowej oraz budowanie nowych przejść granicznych - mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Uzupełnienie infrastruktury

Przejście Malhowice–Niżankowice będzie stanowiło uzupełnienie infrastruktury drogowej dla przejścia, które funkcjonuje już od wielu lat dla Medyki. Dzięki aneksowaniu umowy, prace związane z realizacją inwestycji kluczowej zostaną przeprowadzone do końca bieżącego roku, natomiast wyposażenie oraz uruchomienie przejścia nastąpi w pierwszym kwartale 2024 r. Infrastruktura nowego przejścia będzie tak rozwiązana, aby w jednym miejscu realizować odprawy służb polskich oraz ukraińskich tak, jak to się dzieje na istniejących przejściach w Krościenku i Budomierzu.

Pod koniec 2019 r. Minister Finansów zapewnił o zabezpieczeniu środków na finansowanie zadania. W postępowaniu przetargowym ogłoszonym w grudniu 2020 roku na wykonawcę robót budowlanych wybrano firmę Strabag Sp. z o.o., z którą podpisano umowę 18 sierpnia 2021 roku. Koszt inwestycji opiewał na kwotę 98 273 232,51 zł, a czas jej realizacji miał wynieść 45 miesięcy.

Wzrost wartości umowy

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę DPG Malhowice odbyło się 3 września 2021 r. W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele rządu, władz samorządowych, służb mundurowych oraz wykonawcy. W tym samym miesiącu został przekazany plac budowy umożliwiający realizację robót budowlanych, które rozpoczęto od prac geodezyjnych, wytyczających teren budowy, teren stanowisk archeologicznych oraz trasę budowy sieci wodociągowej. Wykonano tymczasowy przyłącz zasilania placu budowy, prace saperskie oraz odhumusowano teren przejścia.

Prace archeologiczne, z uwagi na znaczne poszerzanie stanowisk archeologicznych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków spowodowały wzrost wartości umowy do kwoty 100 895 346,51 zł. Przebadanych zostało 378,5 ara, z pierwotnie zakładanych 65 arów. Po zakończeniu prac archeologicznych, generalny wykonawca przystąpił do wykonywania prac budowlanych w pełnym zakresie frontu robót.

Wojna na Ukrainie

28 grudnia 2022 roku, decyzją Ministra Finansów, zwiększony został limit środków budżetowych, umożliwiający korektę harmonogramu rzeczowo-finansowego zadania i przyśpieszenie terminu jego realizacji oraz oddania przejścia do użytkowania. Spowodowane to jest sytuacją wojenną na Ukrainie i związaną z tym koniecznością udrożnienia oraz zwiększenia przepustowości istniejących przejść granicznych z Ukrainą.


IAR/PR24/ho

"Foreign Affairs": Rosja zdaje się być skazana na klęskę, ale to nie oznacza, że przestanie być problemem

15.01.2023 11:21
Rosja wydaje się być skazana na klęskę na Ukrainie, nawet jeśli użyje taktycznej broni nuklearnej, ale dla Zachodu to nie będzie koniec problemów z Kremlem. Wojna może przynieść Rosji zamach stanu i chaos - takie tezy stawiają autorzy jednego z artykułów w magazynie "Foreign Affairs".

Nowe dostawy broni ciężkiej dla Ukrainy. Szef NATO: Putin przecenił możliwości rosyjskich wojsk

15.01.2023 19:27
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że w najbliższym czasie Ukraina może spodziewać się nowych dostaw broni ciężkiej z Zachodu. - Jesteśmy w decydującej fazie wojny. Dlatego ważne jest, abyśmy dostarczyli Ukrainie broń, której potrzebuje do zwycięstwa - podkreślił szef NATO.

Unia potępia Rosję za ostatnie ataki na cywilów na Ukrainie i zapowiada rozliczenie zbrodniarzy

16.01.2023 17:09
Unia Europejska potępiła Rosję za ostatnie ataki na Ukrainę skierowane przeciwko ludności cywilnej. Zapowiedziała też rozliczenie rosyjskich zbrodniarzy wojennych. W poniedziałek napisał o tym na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, później oświadczenie przekazał premier Szwecji Ulf Kristersson, która kieruje w tym półroczu pracami Wspólnoty.