Redakcja Polska

"Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film o tragicznej historii naszych rodaków w Odessie

10.05.2022 15:10
Wśród tegorocznych laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych, byli Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert, autorzy filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film powstał przy Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniu Polaków w Odessie "Polska Nuta".
Audio
  • Z Sonią Pajgert, współautorką filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć", wiceprezes Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków w Odessie "Polska Nuta", rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Uroczystość wręczenia dyplomu Soni Pajgert, laureatce Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu
Uroczystość wręczenia dyplomu Soni Pajgert, laureatce Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu Foto: Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

- Nasz film powstał z myślą o tym, żeby przywrócić pamięć o Polakach Odessy, która została jakby zatarta, zamazana. Mało kto wiedział, że Polacy brali czynny udział w rozbudowie miasta. W tej chwili członkowie Stowarzyszenia "Polska Nuta", w tym współautor filmu, pozostają w Odessie. Są to osoby posiadające Kartę Polaka, które mogłyby wyjechać, ale zdecydowały się pozostać, dlatego że tam jest ich dom i żeby historia, którą pokazaliśmy w filmie, się nie powtórzyła. A jak wiemy, historia lubi się powtarzać - mówi Sonia Pajgert.

- Dla nas ta nagroda była bardzo niespodziewana. Te czasy, które do niedawna były dla wszystkich zaskakujące, dziwne – mam na myśli pandemię. Teraz, z dzisiejszej perspektywy wydają się normalnością. Wtedy myśleliśmy, że gorzej już być nie może. Jednak – jak mówią starsze osoby z Kresów – okazuje się, że zawsze może być jeszcze gorzej – mówi laureatka Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych.

Z Sonią Pajgert, współautorką filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć", wiceprezes Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków w Odessie "Polska Nuta", rozmawia Halina Ostas.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wspiera Polaków na Ukrainie

05.05.2022 12:00
Nasi rodacy, dotknięci wojną za naszą wschodnią granicą, wymagają pomocy i na tę pomoc czekają. Docierają do nich m.in. polscy kapłani i siostry zakonne.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" niesie pomoc naszym rodakom na Ukrainie

07.05.2022 08:47
"Wzywamy środowiska Polaków i Polonii na całym świecie do solidarności z Ukrainą, do pomocy Rodakom na Ukrainie" - takie słowa w specjalnym apelu na swoich stronach internetowych zamieściło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która od pierwszego dnia agresji militarnej Rosji na Ukrainę niesie pomoc rodakom, ofiarom wojny.