Redakcja Polska

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska otworzyła w Iziumie na Ukrainie punkt medyczny

17.11.2022 12:10
Dzięki polskiej pomocy zostały otwarte dwa punkty medyczne, w Iziumie i w Sumach. Łącznie będzie otwartych dwanaście takich punktów. Jest to odpowiedź na zniszczenie ukraińskiej infrastruktury medycznej.
Audio
  • Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska otworzyła w Iziumie na Ukrainie punkt medyczny. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska w Iziumie
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska w IziumieFoto: Wojciech Jankowski

Niebawem będą otwarte kolejne dwa punkty medyczne bazowe w obwodzie chersońskim i charkowskim. Będzie otwartych 5 punktów bazowych i siedem punktów medycznych. Strona ukraińska określi miejsca, w których będą umieszczone. Punkty bazowe spełniają rolę zaplecza socjalno-technicznego dla medyków. Punkty medyczne pełni rolę tymczasowych przychodni.

Małgorzata Gosiewska zaznaczyła, że inicjatywa była odpowiedzią na ukraińskie potrzeby. Zniszczenie infrastruktury medycznej w różnych częściach Ukrainy jest bowiem doszczętne. - W porozumieniem z ukraińskim ministerstwem zdrowia, wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim podjęliśmy decyzję o wspieraniu strony ukraińskiej również w ten sposób. Będziemy stawiać teraz takie mobilne, kontenerowe punkty medyczne - powiedziała wicemarszałek Sejmu.


Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska w Iziumie Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska w Iziumie

Inicjatorką akcji jest marszałek Małgorzata Gosiewska. Wykonawcą Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Izium został wyzwolony 10 września. Znajdował się pod okupacją rosyjską od 1 kwietnia.


Wojciech Jankowski

Polacy z największym zaufaniem Ukraińców. Wynik sondażu potwierdza: pozostałe nacje daleko w tyle

03.11.2022 12:43
Grupa Socjologiczna Rating, ukraińska pozarządowa organizacja badawcza, zapytała Ukraińców o ich nastawienie do obcych państw. Nasz kraj jako "przyjazny" oceniło aż 97 proc. ankietowanych. To najlepszy wynik, o jakim rządy w Berlinie, Paryżu czy Londynie mogą dziś tylko pomarzyć - pisze portal tvp.info.

11 listopada rusza piąta edycja akcji "Polak z sercem"

09.11.2022 08:36
Rusza piąta edycja akcji "Polak z sercem" – charytatywnej inicjatywy pomocy Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie. W jej ramach od 11 do 20 listopada zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy i darów - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

Ruszyła akcja "Polak z sercem". Wielkie wsparcie dla rodaków na Kresach

14.11.2022 17:50
Trwa piąta edycja akcji "Polak z sercem" – charytatywnej inicjatywy pomocy Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie. W jej ramach od 11 do 20 listopada jest prowadzona zbiórka pieniędzy i darów.