X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Jak Polanie uczyli rock’n’rolla w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 14:52
- Byliśmy tam pierwszym zespołem tego typu – o kulisach grania koncertów za wschodnią granicą w "Trójkowym Wehikule Czasu" opowiadał Wojciech Gąssowski.
Audio

Na swoją pierwszą trasę po Związku Radzieckim Wojciech Gąssowski wyruszył w 1967 roku jako jeden z wykonawców towarzyszących zespołowi Polanie.

- To była normalna rzecz. Ekipy, które wyjeżdżały do ZSRR składały się z zespołu akompaniującego i kilku solistów. Na tym tournée, oprócz mnie Polanom towarzyszyli m.in. Dana Lerska, Regina Pisarek, a nawet duet wrotkarzy, dla każdego coś miłego – wspominał gość audycji Jerzego Sosnowskiego.

Polanie oprócz podgrywania innym wykonawcom, mieli w programie swój własny blok, w którym, jak przystało na grupę nazywaną polskimi Rolling Stonesami próbowali przemycić trochę zakazanego w ZSRR rock’n’rolla. Publiczność na ostre jak na tamte czasy piosenki reagowała nie mniej ekstatycznie niż zachodnia młodzież na koncertach The Beatles. Polanie byli bowiem dla większości obecnych na koncertach Rosjan jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą, okazją do posłuchania żywego brzmienia rock’n’rolla. Po wspaniale przyjmowanych koncertach za kulisami zespół musiał tłumaczyć się z wykonywanego repertuaru, a wśród piosenek były m.in. szlagiery The Rolling Stones i The Swinging Blue Jeans.

- Nasz menadżer Ryszard Kozicz co wieczór do późnych godzin załagadzał sytuację na kolacjach z oficjelami, własnym ciałem broniąc nas przed wyrzuceniem z trasy, czy też innymi, gorszymi represjami – wspominał w audycji Gąssowski.

Starania polskiego opiekuna trasy połączone z olbrzymim entuzjazmem radzieckiej publiczności, wśród której nie brakowało generałów potrząsających swoimi medalami w rytm "Hippy Hippy Shake" sprawiły, iż początkowo przewidzianą na dwa miesiące trasę przedłużono do czterech miesięcy.

O tym w jaki sposób polscy artyści zarobiali pomiędzy koncertami oraz o dramatycznym koncercie Polan na barce na Newie dowiecie się odsłuchując dźwięku audycji "Polanie w ZSRR" znajdującego się w boksie "Posłuchaj".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwsza hard rockowa grupa w kraju

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 16:00
Wojciech Gąssowski to postać kojarzona z przebojami big beatowymi, mało kto wie, iż na początku lat 70. śpiewał w jednym z najostrzej grających polskich zespołów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski Klan jako pierwszy wystąpił w obronie poziomek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 13:00
W latach 70. śpiewali o spychaczach dwusuwowych, tworzyli muzykę baletową i jako pierwsi w Polsce zastosowali na scenie dym z odkurzacza. Dziś mija 43. rocznica powstania zespołu Klan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek ery muzyki łupanej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2011 10:00
Moment, w którym big beatowcy zamienili się w rockmanów, w audycji "Trójkowy Wehikuł Czasu" próbowali ustalić Jerzy Sosnowski i Mariusz Gradowski.
rozwiń zwiń