X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Brodka skończyła pierwszą ćwiartkę!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 11:30
Z okazji 25. urodzin Moniki przypominamy historię albumu "Granda", który uczynił popową artystkę ikoną alternatywy.
Audio

- Nie wierzyliśmy w alternatywną wersję Brodki - przyznaje bez ogródek menadżer artystki, Jacek Jagłowski. - Sukces "Grandy" przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że nowe oblicze Moniki zaakceptowali jej starzy fani, a jednocześnie pozyskała ona wielu nowych. 

- Ludzie podchodzili do mnie na ulicy i mówili: to jedyna polska płyta, którą w tym roku kupiłem - mówi sama artystka. - Trudno wyobrazić sobie większy komplement. 

Ale zacznijmy od początku. Monika Brodka, laureatka programu "Idol" z 2004 roku, znakomicie odnajdowała się przez wiele lat jako gwiazda głównego, "ugrzecznionego" nurtu polskiego popu. Jej dwie pierwsze płyty, wydane odpowiednio w 2004 i 2006 roku, zyskały w kraju status bestsellerów.

Tym większe było zaskoczenie, gdy po czterech latach milczenia artystka powróciła z albumem, który wywrócił do góry nogami jej dotychczasowy wizerunek. Na "Grandzie" Brodka śmiało sięgnęła po nowoczesne brzmienia tanecznne, w Polsce mające wciąż raczej status "alternatywny". Przede wszystkim zaprosiła jednak do współpracy najciekawszych artystów rodzimej sceny alternatywnej: Radka Łukasiewicza z Pustek i Jacka "Budynia" Szymkiewicza z Pogodno w roli tekściarzy, ale przede wszystkim Bartka Dziedzica, znanego wcześniej głównie jako producent muzyki do reklam.

Genialni wspópracownicy, ale to jej projekt od początku do końca. To bardzo rzadkie u nas. Zwłaszcza, że sukces

- Brodka zebrała wokół siebie genialnych współpracowników - mówi dziennikarz Trójki, Piotr Metz. - Ale "Granda" była projektem wymyślonym przez nią samą od początku do końca. A to w Polsce bardzo rzadkie.

Faktycznie, artystka zapytana o inspiracje, bez zająknienia wymienia: The Tings Tings (formalna prostota), grupę Franz Ferdinand (rock'n'rollowo-łobuzerski pazur) oraz klubową gwiazdę ze Sri Lanki M.I.A. Ta ostatnia przekonała ją, że warto poszukać u swoich muzycznych korzeni. Tak rozpoczęła się trudna wyprawa Moniki Brodki oraz Bartka Dziedzica na Podhale. Ponoć producent wsiadł w samochód i dosłownie uciekł już po pierwszej sesji. Na szczęście Brodce udało się namówić go do powrotu.

I było warto. "Granda" uznana zostało przez większość krytyków za najbardziej dojrzałą i wyrafinowaną pozycją w dyskografii artystki. Jednocześnie po trzech miesiącach sprzedaży album uzyskał status platynowej płyty, a wkrótce otrzymał "Fryderyka" dla najważniejszej produkcji popowej roku 2010.

- Udało nam się stworzyć popową płytę, której chciała słuchać "Warszawka" - mówi z niekłamaną satysfakcją Bartkek Dziedzic.

"Grandę" promował jako pierwszy singel pt. "W pięciu smakach", którego premiera odbyła się na antenie Programu III Polskiego Radia w audycji "Lista Przebojów Programu Trzeciego". Piosenka zainspirowana przez samą Brodkę, a opowiadająca o miłości polskiej dziewczyny do chińskiego kucharza...

Znakomicie oddaje to ducha "Grandy", o której w trójkowej "Historii Pewnej Płyty" opowiedzieli Monika Brodka, Bartek Dziedzic, Radek Łukasiewicz, Jacek Jagłowksi i Piotr Metz. Aby posłuchać reportażu Anny Gacek i Tomasza Żądy, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Historia Grandy Brodki" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie. 

Czytaj także

Fiolka robi raz, a dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 07:00
Znakomicie zadebiutowała i zniknęła - posłuchaj historii o jedynej płycie Fiolki Najdenowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia debiutu Ani Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 01:00
Z okazji urodzin autorki "Samotności po zmierzchu" (które świętuje 7 stycznia) przypominamy opowieść jej estradowych początkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyki 2011. Najwięksi zwycięzcy: Acid Drinkers i Monika Brodka

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 00:30
Projekt "Męskie granie", wydawnictwo opublikowane przez Polskie Radio pod patronatem radiowej Trójki, wygrał w kategorii "Album Roku: Muzyka Alternatywna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Novika od początku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2011 08:00
Dziesięć lat temu nikt nie spodziewał się, że Katarzyna Nowicka - skromna dziennikarka i pracownica firmy fonograficznej - stanie się kluczową postacią rodzimej muzyki klubowej.
rozwiń zwiń