X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

100 lat temu urodził się John Cage

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 17:27
- To nie kompozytor, ale innowator-geniusz - mówili o nim. Jeden z najważniejszych twórców muzyki awangardowej, John Cage urodził się 100 lat temu.
John Cage
John CageFoto: Hackerlovesme/Wikipedia Commons

Stephen Montague, amerykański kompozytor, opowiada, że gdy w 1975 roku poznał Johna Cage'a ten dał mi swój numer telefonu. - Zadzwoniłem i spytałem czy nie przeszkadzam? Oczywiście, że przeszkadzasz - odparł. - Telefony to niespodziewane przyjemności. Staram się być otwarty na nieoczekiwane.
Czerpanie z nieoczekiwanych zdarzeń charakteryzuje twórczość Cage'a. W swojej najsłynniejszej kompozycji "4'33" muzycy siedzą nieruchomo na scenie z instrumentami. Kompozycję tworzy szmer, który wydaje oczekująca na koncert publiczność.
John Cage urodził się 5 września 1912 roku w Los Angeles. Choć przez wiele lat kształcony był w szkołach muzycznych, rzucił konserwatorium i stał się podróżnikiem - genialnym samoukiem.
- Pamiętam jak byliśmy w Opera Bastille w Paryżu - opowiadał w wywiadzie Motague. - Weszliśmy z Johnem i kilkoma osobami do windy, która utknęła między piętrami. Zgasło światło, byłem przekonany, że winda spadnie. (...) John powiedział "To znakomita okazja, by posłuchać muzyki". Budynek wydawał szmer. Po chwili, kompozytor Yvar Mikhashoff zaczął miarowo klaskać, ja też się włączyłem. Włączono prąd i winda ruszyła. John zagadnął mnie: "Czy to nie była znakomita muzyka?".

PAP, usc

Czytaj także

Rok Johna Cage'a

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 18:00
Porozmawiamy o wydarzeniu "ROK JOHNA CAGE’A - Lublin 2012" i wystawie Jana Berdyszaka we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj koncertu na kaktusy!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 08:01
W Dniu Johna Cage'a na antenie Dwójki prezentujemy koncert poświęcony twórczości kompozytora, zarejestrowany podczas tegorocznego festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Knittel: "Cage to muzyka dawna!"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 14:20
Trwa Rok Johna Cage'a. Zapytaliśmy polskich muzyków, artystów i kompozytorów o to, jaki wpływ miało dzieło guru awangardy na rodzimą twórczość.
rozwiń zwiń