X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Posłuchaj głosu Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 08:20
W 43. rocznicę śmierci współtwórcy polskiej szkoły jazzowej przypominamy jedyny zachowany w archiwum Polskiego Radia wywiad z artystą.
Audio
Krzysztof Komeda
Krzysztof KomedaFoto: mat. promocyjne

- Interesowałem się muzyką poważną, potem taneczną, a w czasie studiów zacząłem grać muzykę jazzową zupełnie sam. Jedyną szkołą było radio – opowiadał w wywiadzie z Magdą Konopką, 30 maja 1967 r. Krzysztof Komeda-Trzciński. Pierwsze kontakty ze środowiskami jazzowymi, które tworzyły się w Krakowie i Łodzi, nawiązał w latach 1949-52.

Krzysztof Trzciński urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu. Ukończył studia medyczne i rozpoczął pracę w Klinice Laryngologicznej. Ale już wtedy, pod pseudonimem Komeda, rozpoczął swoją największą przygodę – z jazzem.

Grał w różnych zespołach, do momentu, gdy w 1956 r. założył Komeda Sextet, wspólnie z m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim. – Gdy wystartowałem ze swoim zespołem na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie, był to już jazz nowoczesny, wiedziałem, że to jedyny kierunek dla mnie – wspominał w 1967.

Komeda Sextet stał się pierwszą polską grupą jazzową grającą muzykę nowoczesną, a jego nowatorskie wykonania utorowały drogę dla jazzu w Polsce.

W 1957 zaczął komponować muzykę filmową, która przejdzie do historii kina. Pierwszy film to "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego. Potem jego utwory pojawiły się m. in. w "Nożu w wodzie", "Niewinnych czarodziejach" czy "Do widzenia, do jutra". W tym okresie Komeda z zespołem zaczął wyjeżdżać na Zachód. Nagrywał w paryskim studiu, koncertował w Sztokholmie i Kopenhadze.

W tym okresie dużo komponował. - Skoncentrowałem się na pisaniu. W filmie jestem kompozytorem, a jako jazzman gram wyłącznie własne kompozycje, uważam, że w tym mam najwięcej do powiedzenia – mówił w Polskim Radiu.

Być może nie wszyscy wiedzą, że Komeda komponował także muzykę baletową. Podczas Jazz Jamboree ’62 wykonane zostały jego "Etiudy", które zachwycają do dziś.

 

Kiedy w 1968 wyjechał do Los Angeles, rozpoczął pracę nad najnowszym filmem Polańskiego "Dziecko Rosmary". "Kołysanka" - motyw przewodni filmu, to jeden z najbardziej znanych tematów z twórczości Komedy.

W grudniu 1968 roku Krzysztof Komeda uległ tragicznemu wypadkowi. Wracając do domu pod wpływem alkoholu spadł ze skarpy. Z krwiakiem mózgu zostaje przewieziony do Polski, przez żonę Zofię.  Zmarł w Warszawie 23 kwietnia 1969 roku.

Od 1995 r. w Słupsku odbywa się festiwal Komeda Jazz Festival, w ramach którego odbywa się Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy, mający na celu promocję młodych twórców.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Krzysztof Komeda o sobie”.

(asz)

Czytaj także

Niewinni czarodzieje i wyrafinowane damy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:24
W "Pulsie jazzu": zaproszenie na V Festiwal "Niewinni czarodzieje" oraz nowe nagrania Cassandry Wilson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Komeda upamiętniony

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 16:00
Pomnik pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy - Trzcińskiego odsłonięto 19 listopada na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komeda bez fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 08:00
Muzyka naszego wielkiego kompozytora i pianisty została poddana porządnej obróbce jednego z najlepszych polskich saksofonistów.
rozwiń zwiń