X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Lesław: mp3 pozbawia muzykę duszy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 16:44
- Mam w domu ścianę płyt winylowych, ścianę kompaktów i ścianę kaset – mówi lider zespołu Komety.
Audio
  • Lesław o swojej kolekcji płyt i bezdusznych empetrójkach

– Jestem synestetą. Dźwięk i obraz są dla mnie w szczególny sposób powiązane. Dlatego nie lubię empetrójek, bo to sam dźwięk, w dodatku nienajlepszej jakości. Natomiast płyta jest również obrazem – podkreśla Lesław. Zdaniem lidera grupy Komety, właściciela spektakularnej kolekcji tradycyjnych nośników fonograficznych, format mp3 odhumanizowuje muzykę i zmienia tryb jej odbioru.

Najlepszym sposobem na odkurzenie kolekcji płyt jest ich słuchanie – podkreśla gość Czwórki. Kolekcjonerska pasja Lesława zaczęła się we wczesnym dzieciństwie. – Moją pierwszą kolekcją płyt była kolekcja moich rodziców. Miałem 6 czy 7 lat. Znalazłem tam płytę "Hard Day’s Night" Beatlesów, "Let It Bleed" Rolling Stonesów i płytę Jaremy Stępowskiego z piosenkami o Warszawie "Chłopak z Woli" – wspomina. Zwłaszcza ten ostatni album odcisnął piętno na wrażliwości przyszłego lidera Partii i Komet. – To było wyjątkowe przeżycie, że ktoś w taki sposób śpiewa o moim mieście. Postanowiłem to jakoś kontynuować – tłumaczy Lesław.

 


Budowanie własnej kolekcji płyt Lesław rozpoczął od albumu "Ohyda" grupy Lady Pank. Zaczątkiem kolekcji kaset miało stać się koncertowe wydawnictwo zespołu Jana Borysewicza zatytułowane "Lady Pank Live". – To pokazuje, czego wówczas słuchałem – śmieje się gość audycji "Pod Lupą". Jak podkreśla, taśma z koncertem Lady Pank to dziś rarytas: niezadowolony z jakości nagrań zespół odżegnał się od nich. – Pamiętam, całymi miesiącami słuchałem tej kasety i udawałem, że gram na perkusji – wspomina Lesław.

Jak podkreśla, płyt powinno się słuchać "od deski do deski", poszczególne piosenki powinny docierać do naszych uszu w kolejności zaplanowanej przez autora. – Ważnym aspektem słuchania płyty jest to, że mamy do czynienia z pewną historią. W płytach jest pewna logika i ciągłość. W przypadku mp3 słuchamy na ogół pojedynczych piosenek – tłumaczy Lesław. Nie wyklucza jednak, że – jeśli taka będzie wola wydawców – kolejne płyty jego formacji zostaną opublikowane również w formie plików.

W połowie kwietnia światło dzienne ujrzy nowy album Komet zatytułowany "Luminal". Na stronie komety.com można usłyszeć dwie piosenki z nowego albumu. Niestety, na razie jedynie w formacie mp3.

Posłuchaj rozmowy z Lesławem. Fragment audycji "Pod lupą" znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

5 piosenek, bez których nie byłoby Partii

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 21:08
Warszawska grupa zainspirowała wielu młodych muzyków do założenia własnych zespołów. Spytaliśmy lidera nieodżałowanej Partii - Lesława, o jego muzycznych bohaterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baaba Kulka za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 13:45
Zespół udostępnił w internecie singiel "Aces High" zapowiadający płytę z brawurowymi interpretacjami nieśmiertelnej heavymetalowej klasyki spod znaku Iron Maiden.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Country wiecznie żywe

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 17:21
Kapelusze, wielkie ciężarówki, rodeo i kiczowaty image niektórych gwiazd - taki obraz country to tylko jedna strona medalu. O drugiej, ciekawszej i powabniejszej, mówił w Czwórce Korneliusz Pacuda.
rozwiń zwiń