Muzyka

Karolina Cicha: nie umuzyczniam Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 13:00
- Tadeusz Różewicz klecił wiersze z fragmentów, a ja z nich wyczytuję muzykę - mówiła w 2010 roku Karolina Cicha, która wiersze autora "Kartoteki" zaśpiewała na płycie "Do ludożerców". Artystka gościła w "Klubie Trójki".
Audio
  • Z Karoliną Cichą o Tadeuszu Różewiczu (Klub Trójki)
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 04.10.2010 polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta Tadeusz Różewicz
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 04.10.2010 polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Karolina Cicha jest polonistką, aktorką, piosenkarką, kompozytorką. Gra na kilku instrumentach. Pomysł śpiewania Różewicza zrodził się z jej niechęci do obchodzenia Walentynek w Polsce. Przygotowanie płyty "Do ludożerców" zajęło trzy lata. Poeta zgodził się na autorski projekt Karoliny po wysłuchaniu wstępnej wersji utworu "Walentynki”.

Piosenkarka tłumaczyła, dlaczego zdecydowała się na tak ostrą, w stylu rocka eklektycznego, aranżację wierszy Tadeusza Różewicza. - To nie jest poezja, która chce, żeby wszystko było w mgiełkowej atmosferze, takie miłe i melodyjne. To często musi być chropowate i ostre, dlatego ten utwór jest bardziej słuchowiskiem niż piosenką - powiedziała artystka.

Dodała, że Różewicz sam przyznał, iż po wojnie, współcześnie, dokonał się rozwód poezji z muzyką. - Nie ma melodyjności, muzyczności w wierszach. Dlatego trzeba mieć wyobraźnię muzyczną, by je usłyszeć - przyznała. Do płyty wybrała wiersze z nowszych tomików poety, często mało znane, bo ponieważ jej zdaniem "Różewicz z ironią i ostrością mówił też o tym, co działo się teraz i potrafił to ująć jako sytuację graniczną".

Lęk przed rozpadem rodziny, komercjalizacja miłości, brak kultury wysokiej, miazga wiadomości. - Dla mnie to jest mocno związane z doświadczeniem tego, jak mi jest w tej kulturze. To, co robię jest jakby próbą "dźgania” kultury, by pokazać, że można czegoś więcej od niej chcieć - podsumowała artystka.

Płyta "Do ludożerców" ukazała się 9 października 2010 roku, w dniu urodzin Tadeusza Różewicza. W muzyce do wierszy poety dominuje ostre brzmienie gitary, akordeon i bębny, a wszystko w aktorskiej interpretacji. Mecenasem jest Urząd Miasta Wrocławia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz, gs)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Karolina Cicha

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 14:00
Nasz dzisiejszy gośc to Karolina Cicha, piosenkarka, aktorka, kompozytorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha rapuje Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 17:55
W tekstach Tadeusza Różewicza słyszę dużo pokopanej muzyki – zdradza wokalistka Karolina Cicha.
rozwiń zwiń