X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Karolina Cicha: nie umuzyczniam Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 13:00
- Tadeusz Różewicz klecił wiersze z fragmentów, a ja z nich wyczytuję muzykę - mówiła w 2010 roku Karolina Cicha, która wiersze autora "Kartoteki" zaśpiewała na płycie "Do ludożerców". Artystka gościła w "Klubie Trójki".
Audio
  • Z Karoliną Cichą o Tadeuszu Różewiczu (Klub Trójki)
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 04.10.2010 polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta Tadeusz Różewicz
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 04.10.2010 polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Karolina Cicha jest polonistką, aktorką, piosenkarką, kompozytorką. Gra na kilku instrumentach. Pomysł śpiewania Różewicza zrodził się z jej niechęci do obchodzenia Walentynek w Polsce. Przygotowanie płyty "Do ludożerców" zajęło trzy lata. Poeta zgodził się na autorski projekt Karoliny po wysłuchaniu wstępnej wersji utworu "Walentynki”.

Piosenkarka tłumaczyła, dlaczego zdecydowała się na tak ostrą, w stylu rocka eklektycznego, aranżację wierszy Tadeusza Różewicza. - To nie jest poezja, która chce, żeby wszystko było w mgiełkowej atmosferze, takie miłe i melodyjne. To często musi być chropowate i ostre, dlatego ten utwór jest bardziej słuchowiskiem niż piosenką - powiedziała artystka.

Dodała, że Różewicz sam przyznał, iż po wojnie, współcześnie, dokonał się rozwód poezji z muzyką. - Nie ma melodyjności, muzyczności w wierszach. Dlatego trzeba mieć wyobraźnię muzyczną, by je usłyszeć - przyznała. Do płyty wybrała wiersze z nowszych tomików poety, często mało znane, bo ponieważ jej zdaniem "Różewicz z ironią i ostrością mówił też o tym, co działo się teraz i potrafił to ująć jako sytuację graniczną".

Lęk przed rozpadem rodziny, komercjalizacja miłości, brak kultury wysokiej, miazga wiadomości. - Dla mnie to jest mocno związane z doświadczeniem tego, jak mi jest w tej kulturze. To, co robię jest jakby próbą "dźgania” kultury, by pokazać, że można czegoś więcej od niej chcieć - podsumowała artystka.

Płyta "Do ludożerców" ukazała się 9 października 2010 roku, w dniu urodzin Tadeusza Różewicza. W muzyce do wierszy poety dominuje ostre brzmienie gitary, akordeon i bębny, a wszystko w aktorskiej interpretacji. Mecenasem jest Urząd Miasta Wrocławia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz, gs)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karolina Cicha

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 14:00
Nasz dzisiejszy gośc to Karolina Cicha, piosenkarka, aktorka, kompozytorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha rapuje Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 17:55
W tekstach Tadeusza Różewicza słyszę dużo pokopanej muzyki – zdradza wokalistka Karolina Cicha.
rozwiń zwiń