Raport Białoruś

Białoruś: rosną ceny alkoholu i papierosów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 21:00
Nowy Rok na Białorusi rozpoczął się od podwyżek cen. Nasi wschodni sąsiedzi więcej zapłacą m.in. za wyroby tytoniowe i alkohol.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): noworoczne podwyżki cen na Białorusi
Białoruś: rosną ceny alkoholu i papierosów
Foto: Glow Images/East News

Najbardziej odczuwalne będą podwyżki cen papierosów, bowiem niektóre tanie marki zdrożały ponad dwukrotnie. Teraz za paczkę wyrobów z niższej półki Białorusini zapłacą około 6 tysięcy rubli czyli równowartość 2 złotych.

Wzrosła również akcyza na wysokoprocentowy alkohol i piwo - średnio o 14 procent, a na wino - o ponad jedną trzecią. Oznacza to podwyżki cen trunków. Dotychczas butelka najtańszej wódki kosztowała około 40 tysięcy rubli, czyli 15 złotych.

Od 1 stycznia na Białorusi drożeją również opłaty komunalne, energia elektryczna, gaz i ogrzewanie mieszkań. Białoruskie władze planują również wprowadzenie w tym roku nowej opłaty - za dopuszczenie samochodów do ruchu na drogach.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś oddaje Rosji najważniejszą rafinerię

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 22:47
Jeśli transakcja dojdzie do skutku, firma Rosnieft Igora Sieczyna przejmie pełną kontrolę nad rafinerią w Mozyrzu. To największy zakład przetwórczy ropy na terytorium byłego ZSRR, jeden z najważniejszych zakładów przemysłowych Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin przydzielił Białorusi 2 miliardy dolarów kredytu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 23:59
W ostatnich miesiącach sytuacja gospodarcza i budżetowa Białorusi gwałtownie się pogorszyła, a rezerwy walutowe tego kraju znacznie się obniżyły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kreml zapowiada: Unia Eurazjatycka powstanie za rok

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 20:00
Rosja, Białoruś i Kazachstan uzgodniły we wtorek podstawowe zasady funkcjonowania Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).
rozwiń zwiń