Raport Białoruś

Kreml zapowiada: Unia Eurazjatycka powstanie za rok

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 20:00
Rosja, Białoruś i Kazachstan uzgodniły we wtorek podstawowe zasady funkcjonowania Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).
Władimir Putin i Mykoła Azarow
Władimir Putin i Mykoła AzarowFoto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

We wtorek na Kremlu odbyło się posiedzenie Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej. Jest to kierowniczy organ Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, czyli dwóch struktur integracyjnych, tworzonych przez FR, Białoruś i Kazachstan. To właśnie na bazie Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego ma powstać Euroazjatycka Unia Gospodarcza.

W zamyśle Kremla nowa organizacja będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosji zależy na tym, by przystąpiła do niej również Ukraina. Ta na razie odmawia, twierdząc, że mimo zawieszenia przygotowań do stowarzyszenia z Unią Europejską jej celem pozostaje integracja z UE.

W moskiewskim szczycie uczestniczyli przywódcy  Białorusi i Kazachstanu, Aleksander Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew. Zaproszony był również ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz; Ukraina ma bowiem status obserwatora przy Unii Celnej i Jednolitym Obszarze Gospodarczym. Jednak Janukowycz nie przyjechał do Moskwy - do stolicy Rosji wysłał szefa ukraińskiego rządu Mykołę Azarowa. Swoją nieobecność Janukowycz tłumaczył chorobą.

Putin przekazał, że Rosja, Białoruś i Kazachstan opracowały "instytucjonalną część układu o Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej". Prezydent wyjaśnił, że w dokumencie tym określono status prawny, ramy organizacyjne, cele i mechanizmy funkcjonowania EUG.

Putin podkreślił, że kluczowa zasada Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej sprowadza się do tego, że "funkcjonowanie tej organizacji w pełnej mierze ma odpowiadać interesom wszystkich państw członkowskich". "EUG tworzymy w celu umocnienia naszych gospodarek, zapewnienia ich harmonijnego rozwoju i zbliżenia między naszym krajami" - oznajmił Putin.

Kreml kupił już obligacje ukraińskie za 3 mld dolarów

We wtorek poinformowano też, że Rosja kupiła pierwszą transzę ukraińskich obligacji na sumę 3 mld dolarów - poinformował we wtorek premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania z przebywającym w Moskwie szefem rządu Ukrainy Mykołą Azarowem.

Według Miedwiediewa w poniedziałek środki za te papiery zostały przekazane bankowi centralnemu Ukrainy. - Narodowy Bank Ukrainy otrzymał na swe konto pierwszą transzę. Jest to dla nas czynnik stabilizacji. Dzięki osiągniętym (z Rosją) ustaleniom nasze ratingi wzrosły" - oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow. W ubiegły wtorek, po rozmowach prezydentów Rosji i Ukrainy, Władimira Putina i Wiktora Janukowycza w Moskwie, ogłoszono, że FR zainwestuje w obligacje ukraińskiego rządu 15 mld dolarów. Rosja obniżyła też cenę gazu dla Ukrainy o jedną trzecią, co poprawi bilans płatniczy tego kraju o 2,5 mld dolarów.

Niższe ceny na dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę - 268,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych - mają obowiązywać już od stycznia 2014 roku. Obecnie Ukraina otrzymuje rosyjski gaz za około 400 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Na razie nie jest jasne, co Ukraina obiecała Rosji w zamian.

Informacje o pomocy finansowej Moskwy dla Kijowa podano do publicznej wiadomości wkrótce po tym, jak Ukraina wstrzymała przygotowania do podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską. Pieniądze na zakup ukraińskich obligacji rząd FR czerpie z przeznaczonych na dofinansowanie systemu emerytalnego Rosji środków Funduszu Dobrobytu Narodowego. Transakcja realizowana jest za pośrednictwem giełdy w Dublinie.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwaga na płatne drogi na Białorusi. Kierowcy dostają olbrzymie kary

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 06:10
Właściciele samochodów ciężarowych na Białorusi skarżą się na nowy system opłaty za korzystanie z dróg. Obowiązuje on również obcokrajowców (również jeżdżących autami osobowymi). W przypadku naruszeń, kary są bardzo duże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Łukaszenka rozwiąże problemy finansowe Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 17:00
Aleksander Łukaszenka może zgodzić się na prywatyzację lub poprosić o pomoc Rosję, ale ta na pewno poprosi o coś w zamian – piszą komentatorzy dziennika ”Nawiny”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi drożeje chleb. Trzecia podwyżka w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 14:38
Na Białorusi drożeją chleb, nabiał i drób. To kolejna w tym półroczu podwyżka cen żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka grozi premierowi i szefowej banku centralnego. "Odpowiecie głową". Gospodarka nad przepaścią

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 22:10
Białoruska gospodarka popada w coraz większe kłopoty. Aleksander Łukaszenka grozi rządowi odpowiedzialnością za niewykonanie planów, a zwykli Białorusini odczuwają skutki kolejnych podwyżek cen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Topnieją rezerwy walutowe Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 11:56
W listopadzie rezerwy walutowe Białorusi zmniejszyły się o ponad 350 milionów dolarów. To kolejny miesiąc spadku spowodowanego kłopotami gospodarczymi naszych wschodnich sąsiadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy polsko-białoruskie: o gospodarce i TIR-ach zatrzymywanych na granicy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:00
Polska liczy na szybkie wyjaśnienie sprawy zatrzymań polskich ciężarówek na granicy. MSZ wyraził nadzieję na zaangażowanie Białorusi w inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie banki przestają wydawać kredyty

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 19:55
Białorusini mają coraz większe problemy z uzyskaniem kredytów. To skutek nowych rekomendacji banku centralnego i pogorszenia się sytuacji gospodarczej kraju.
rozwiń zwiń