Raport Białoruś

Białoruś: dziennikarzy Radia Swaboda zatrzymano podczas wideorelacji na żywo

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 21:54
Grupa zdjęciowa Radia Swaboda na żywo pokazywała obraz filmowy z ulic Mińska, w dniu otwarcia mistrzostw świata hokeja. Po około trzech godzinach transmisji dziennikarzy zatrzymano.
Waler Kalinouski
Waler KalinouskiFoto: svaboda.org

Wśród zatrzymanych był korespondent Radia Swaboda Waler Kalinouski. Do zdarzenia doszło koło hali Mińsk Arena. Po około dwóch godzinach, pod wieczór, dziennikarzy zwolniono, nie sporządziwszy protokołu o popełnieniu wykroczenia. Waler Kalinouski powiedział Radiu Swoboda, że wszystko odbyło się poprawnie.

Ekipa niezależnego Radia Swaboda prowadziła w piątek wideorelację na żywo z ulic Mińska w dniu otwarcia mistrzostw hokeja na lodzie, przypadających w Dniu Zwycięstwa, świętowanym w Rosji i krajach z nią związanych. Białorusini i turyści, którzy przyjechali na Białoruś, rozmawiali z reporterami na różne aktualne tematy.

W trakcie swojej relacji dziennikarze Radia Swabody pytali turystów m.in., co sądzą w sytuacji w tym kraju, czy wiedzą o więźniach politycznych na Białorusi i o masowych aresztowaniach przed mistrzostwami, czy nie niepokoją ich ciężarówki-więźniarki przemykające po ulicach Mińska. Niektórzy turyści, którzy przyjechali na Białoruś, nie wydawali się przejęci faktem, że w kraju mają miejsce represje polityczne, związane właśnie z imprezą sportową, na którą przyjechali. – Przyjechaliśmy dla sportu, nie dla polityki – oświadczył jeden z nich, przybyły ze Słowacji.

Przed mistrzostwami w Mińsku (9-25 maja) zatrzymano kilkudziesięciu opozycjonistów i skazano ich na kary aresztu nawet do 25 dni. Są też niesprawdzone na razie doniesienia o dziesiątkach kibiców sportowych, którzy znaleźli się za kratami.

Svoboda.org/polskieradio/pl/agkm

(Wideo: trzygodzinna transmisja wideo z ulic Mińska, w Dniu Zwycięstwa i otwarcia mistrzostw hokeja)

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś zapowiada ruch bezwizowy na mistrzostwa hokeja

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 21:00
Ruch bezwizowy ma obowiązywać już od 25 kwietnia do 31 maja, podstawą do przekroczenia granicy jest wejściówka na mecz hokeja. Tak mówili dyplomaci białoruscy, promujący mistrzostwa hokeja na Białorusi w Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: bilety na mecze hokeja będą sprawdzane też przy wyjeździe

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 11:44
Obywatelom państw, z którymi Białoruś ma reżim wizowy, przybywającym na majowe mistrzostwa świata w hokeju na lodzie w Mińsku z Rosji, bilety na zawody będą sprawdzane przy wyjeździe - poinformowano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Organizacje praw człowieka: politycy nie powinni przyjeżdżać na mistrzostwa hokeja

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 19:00
Międzynarodowe i białoruskie organizacje obrony praw człowieka zaapelowały o nieprzysyłanie na majowe mistrzostwa świata w hokeju na lodzie w Mińsku oficjalnych delegacji rządowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: kolejne zatrzymania przed mistrzostwami hokeja

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 20:44
Czterech działaczy opozycyjnej organizacji białoruskiej Młody Front zostało we wtorek skazanych na kary aresztu lub grzywny. To kolejne represje wobec niezależnych działaczy przed mistrzostwami świata w hokeju na lodzie w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amnestia na Białorusi obejmie 10 tys. ludzi, ale nie opozycję

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 20:53
Obrońcy praw człowieka zauważają, że więźniowie polityczni dostają często w więzieniu status "systematycznie łamiących regulamin" i ich zapewne amnestia nie obejmie. Są pewne nadzieje dotyczące obrońcy praw człowieka, Alesia Bialackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie będzie transmisji w strefie kibica, bo są jeszcze bilety na mistrzostwa hokeja

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 21:55
W tzw. strefach kibica nie będzie bezpośrednich transmisji z meczów mistrzostw świata w hokeju na lodzie w Mińsku. Na wszystkie spotkania zostało jeszcze 100 tysięcy biletów - poinformowała w środę państwowa agencja BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białoruś nie są wpuszczane osoby niewygodne dla władz - nawet podczas mistrzostw

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 21:15
Białoruska straż graniczna nie wpuściła na Białoruś dwojga norweskich polityków, którzy jechali z Litwy z biletami na mistrzostwa świata w hokeju na lodzie, które rozpoczęły się w piątek w Mińsku - poinformowała opozycyjna Białoruska Chrześcijańska Demokracja.
rozwiń zwiń