Raport Białoruś

Minister obrony: Białoruś widzi zagrożenie w wojskach NATO u jej granic

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 13:00
Białoruś widzi dla siebie zagrożenia w związku z rozmieszczaniem u jej granic dodatkowych kontyngentów wojskowych NATO - oświadczył minister obrony Białorusi Andrej Raukou w wywiadzie dla agencji TASS, którego fragmenty przytoczyła w środę agencja BiełTA.
Budynek rządu i parlamentu w Mińsku. Przed nim statua stoi wciąż Lenina
Budynek rządu i parlamentu w Mińsku. Przed nim statua stoi wciąż LeninaFoto: pixabay.com

Minister podkreślił przy tym, że współpraca Białorusi z NATO nie odbije się na jej sojuszniczych stosunkach z Rosją.

- Obok wzmacniania komponentu lotniczego państw-członków NATO w krajach bałtyckich i Polsce, pełniących funkcję ochrony przestrzeni powietrznej, sojusz planowo koncentruje u granic Republiki Białoruś dodatkowe kontyngenty wojskowe, wyposażone w broń ciężką - oświadczył Raukou.

Według niego pod koniec 2014 r. zwiększyła się wojskowa aktywność sąsiednich państw oraz nasilono przygotowania operacyjne i bojowe.

- Niezależnie od geopolitycznych przesłanek dla podjęcia tych działań przez naszych zagranicznych partnerów Republika Białoruś nie może ignorować zmian sytuacji wojskowo-politycznej w regionie, niosących ze sobą dodatkowe ryzyko, wyzwania i zagrożenia dla wojskowego bezpieczeństwa państwa - oznajmił.

Dodał, że aspekty te zostały uwzględnione w planie przygotowań sił zbrojnych w roku ćwiczebnym 2014-2015.

Mińsk od dawna współpracuje wojskowo z Rosją

Według Raukoua Białoruś wychodzi z założenia, że w chwili obecnej żadne państwo nie jest dla niej potencjalnym przeciwnikiem, ale każde państwo ma prawo do obrony swojej niezależności i integralności terytorialnej.

- Do tego są potrzebne przygotowane siły zbrojne i ze zrozumieniem odnosimy się do działań przygotowawczych sił zbrojnych innych państw - dodał.

Raukou podkreślił, że współpracę Białorusi z NATO, która stanowi element wielowektorowej polityki jego kraju, cechuje stabilność i odpowiada ona narodowym interesom, a przy tym "nie wpływa na interesy sojuszniczych związków z Rosją".

Zaznaczył jednocześnie, że interesom Mińska odpowiada udział w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), regionalnym bloku wojskowym tworzonym przez Rosję, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenię.

Dodał, że do końca 2015 r. dyżur bojowy w siłach zbrojnych Białorusi zaczną pełnić cztery dywizjony rosyjskich systemów rakietowych S-300 i jest omawiana kwestia dostaw z Rosji również systemów S-400.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: armia ćwiczy przy granicy z Ukrainą. Ekspert: to odpowiedź na wojnę hybrydową

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 22:02
W obwodzie homelskim białoruska armia ćwiczy wraz ze służbami granicznymi. Miejscowe ministerstwo obrony informuje, że chodzi o "sprawdzenie systemu wzmocnienia ochrony granicy i obrony terytorialnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na granicy Rosji i Białorusi zestrzelono szpiegowskiego drona?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 12:00
Niezależne mińskie media i eksperci zastanawiają się, czy nad Białorusią w pobliżu granicy z Rosją zestrzelono szpiegowskiego drona. Pierwszy historię opisał znany portal internetowy „TUT.By” na podstawie relacji internauty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusko-chińskie ćwiczenia przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 19:00
Pod Brześciem rozpoczynają się białorusko-chińskie ćwiczenia antyterrorystyczne pod kryptonimem "Szybki orzeł 2015"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś podpisała kontrakt na dostawy 12 śmigłowców Mi-8MTV-5

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 19:00
Ministerstwo Obrony Białorusi podpisało z holdingiem Wiertaloty Rosii umowę na dostawy w latach 2016-17 dwunastu śmigłowców Mi-8MTV-5 - poinformowała we wtorek agencja BiełTA.
rozwiń zwiń