Raport Białoruś

Były więzień Łukaszenki walczy przeciwko Rosji na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 13:42
Były białoruski więzień polityczny i współprzewodniczący opozycyjnej organizacji Młody Front Eduard Łobau walczy przeciwko Rosji na wschodzie Ukrainy. Poinformował o tym sam Łobau w nagraniu wideo zamieszczonym w weekend w serwisie internetowym YouTube.
Eduard Łobau
Eduard ŁobauFoto: YouTube/print screen

- Przyjechałem na Ukrainę, by pomóc w walce ze wspólnym wrogiem: Moskalami. Jeśli nie pomożemy Ukrainie w tej wojnie, to następnym celem Rosji może być Białoruś - oświadczył Łobau ubrany w mundur maskujący.

Polityk, który w grudniu 2014 roku został zwolniony po odbyciu kary czterech lat pozbawienia wolności, powiedział, że idea wyjazdu na Ukrainę zrodziła się w nim podczas pobytu kolonii karnej. W nagraniu podkreśla, że na Ukrainie powitali go inni Białorusini pomagający ukraińskiemu narodowi.

27-letni obecnie Łobau, który odbył służbę wojskową w elitarnych wojskach desantowych, został zatrzymany 18 grudnia 2010 r. w przeddzień ostatnich wyborów prezydenckich wraz z innym liderem Młodego Frontu Źmicierem Daszkiewiczem. Milicja twierdziła, że pobili oni, używając łomu, dwóch ludzi. Młodofrontowcy zapewniali, że to oni padli ofiarą napadu, a bójka była sprowokowana z powodów politycznych.Daszkiewicz powiedział w poniedziałek w Radiu Swaboda, że Młody Front z ogromnym szacunkiem odnosi się do decyzji Łobaua. - Wszyscy ludzie, którzy walczą o niepodległość Ukrainy i przeciwko agresji ordy, to bohaterowie - zaznaczył.

Powiedział, że z przyczyn technicznych nie ma możliwości kontaktowania się z Łobauem. "Tam jest oczywiście niebezpiecznie i my, przyjaciele i zwolennicy Eduarda, martwimy się o niego. Modlimy się za Ukrainę, za armię ukraińską i za wszystkich ludzi, którzy walczą, w tym za naszego przyjaciela Eduarda Łobaua" - podkreślił.

Łobau był jednym z trzech Białorusinów, reprezentujących wszystkich więźniów politycznych w kraju, których nominowano w 2013 roku do Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: areszty za wsparcie dla więźnia politycznego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 08:00
Miński sąd rejonowy skazał działaczy niezależnej Europejskiej Białorusi Maksima Winiarskiego, Leonida Kułakowa i Siergieja Mackoita na areszt za wywieszenie transparentu z napisem ”Wolność dla Jurija Rubcowa”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki: suwerenność Białorusi jest w niebezpieczeństwie, trwa walka o dusze Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 09:20
Kilkaset kilometrów granicy z Rosją nie ucieszyłoby Polski. Choćby dlatego wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi jest absolutnie w polskim interesie – podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, więzień polityczny, nominowany w poprzednich latach do pokojowej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń