Raport Białoruś

"Biełsat symbolem poparcia Polski dla białoruskiej demokracji". W Mińsku akcja poparcia dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
Przedstawiciele ugrupowań demokratycznych Białorusi zamierzają zorganizować 20 grudnia w Mińsku akcję poparcia dla kanału telewizyjnego Biełsat.
Audio
  • "Biełsat symbolem poparcia Polski dla białoruskiej demokracji". Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Dziennikarze Biełsatu
Dziennikarze BiełsatuFoto: www.belsat.eu/pl

Przedstawiciele ugrupowań demokratycznych Białorusi zamierzają zorganizować 20 grudnia w Mińsku akcję poparcia dla kanału telewizyjnego Biełsat. Taką decyzję podjęli uczestnicy przeprowadzonego w Mińsku "okrągłego stołu" w obronie tego białoruskojęzycznego kanału telewizyjnego, nadającego programy z Warszawy przy wsparciu finansowym polskich władz.

Portal internetowy Nawiny poinformował, że akcja poparcia dla Biełsatu odbędzie się w południe przed budynkiem Administracji Łukaszenki. Przedstawiciele białoruskich środowisk opozycyjnych i niezależnych mówią, że likwidacja tej telewizji byłaby wielką stratą.

Aleksander Milinkiewicz - były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach 2006 roku - powiedział, że Biełsat jest symbolem solidarności i poparcia Polski dla białoruskiej demokracji. "Wstrzymanie nadawania Biełsatu byłoby tragedią dla Białorusi. I nie tylko dla demokratów. To byłaby tragedia dla naszego jutra" - powiedział Milinkiewicz.

Polityk dodał, że na Białorusi wcześniej czy później odbędą się wolne wybory i demokraci będą musieli je jeszcze wygrać.

Jednak bez niezależnych mediów będzie to niezwykle trudno zrobić.

Obawy liderów białoruskiej opozycji o los Biełsatu wynikają z głosów docierających z Warszawy, że redakcja Biełsatu zostanie wchłonięta przez "zreformowaną" telewizję Polonia.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finansowanie Biełsatu obcięte o 2/3? Dyrektor TV Biełsat: to oznacza likwidację

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 02:00
MSZ planuje ścięcie o 2/3 budżetu telewizji Biełsat – podał portal wpolityce.pl. Szefowa telewzji Biełsat Agnieszka Romaszewska, pytana przez ten portal, co to oznacza dla stacji, odpowiada, że w praktyce to likwidacja Biełsatu, bo nawet obcięcie funduszów o 10 procent byłoby dla niej olbrzymim problemem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Posmak zdrady demokracji, cios w interesy i Polski, i Białorusi”. Białorusini są załamani. Co będzie z Biełsatem i innymi białoruskim mediami, wspieranymi przez Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 23:59
”Taka decyzja nie jest zgodna z interesami Polski”, „mamy nadzieję, że to nieprawda”, „ta decyzja niszczy zaufanie Białorusinów do Polski”, „media niezależne bronią przed ekspansją rosyjskiego świata”– to komentarze białoruskich środowisk w związku z niepokojącymi informacjami ws. finansowania białoruskich mediów niezależnych. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska boi się, że stację trzeba będzie zlikwidować - jeśli potwierdzą się informacje o obcięciu budżetu o 2/3. Planów finansowania nie ma ani Biełsat, ani portal Karta 97, ani Radio Racja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ chce likwidować Biełsat. "To na rękę Rosji", "to szaleństwo" - fala krytycznych komentarzy. Szefowa stacji apeluje o kompetentne rozmowy na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
"Zdrada interesów Polski, Białorusi", "zdrada wartości uniwersalnych", tragedia, katastrofa, "brak kompetencji, krótkowzroczność, zła wola" - takie komentarze padają we strony niezależnych środowisk na Białorusi, zmagających się z dyktaturą od 20 lat i ze strony części polskich środowisk. To reakcja na zapowiedzi szefa resortu MSZ Witolda Waszczykowskiego o likwidacji Biełsatu. O dyskusję na temat planów TVP ws. nadawania na zagranicę i przyszłości TV Biełsat zaapelowała szefowa stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy. Dwa tygodnie przed końcem roku planów finansowania nie mają też inne niezależne media portal Karta'97 i Białoruskie Radio Racja.
rozwiń zwiń