Raport Białoruś

Finansowanie Biełsatu obcięte o 2/3? Dyrektor TV Biełsat: to oznacza likwidację

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 02:00
MSZ planuje ścięcie o 2/3 budżetu telewizji Biełsat – podał portal wpolityce.pl. Szefowa telewzji Biełsat Agnieszka Romaszewska, pytana przez ten portal, co to oznacza dla stacji, odpowiada, że w praktyce to likwidacja Biełsatu, bo nawet obcięcie funduszów o 10 procent byłoby dla niej olbrzymim problemem.
Agnieszka Romaszewska-Guzy
Agnieszka Romaszewska-GuzyFoto: PAP/Radek Pietruszka

W czwartek podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych Sejmu, wyszło na jaw, że w połowie grudnia niezależne media nadające na Białoruś, w tym Biełsat, Radio Racja, portal Karta 97, nie mają wciąż planu finansowania. Wiceminister spraw zagranicznych pytany o tę sprawę przez IAR, powiedział, że decyzja niedługo [CZYTAJ WIĘCEJ >>>]

Teraz portal wpolityce.pl publikuje rozmowę z dyrektor Biełsatu Agnieszką Romaszewską, której przedstawiono nieoficjalnie informację o skróceniu finansowania – i to bagatela - o dwie trzecie.

Agnieszka Romaszewska, szefowa TV Biełsat, wspomniała w rozmowie z portalem wpolityce.pl, że budżet Biełsatu jest równoważny budżetowi zaledwie 5 dni propagadnowej stacji Kremla Russia Today -i wcześniej tego dnia mówiła o tym na posiedzeniu komisji sejmowej.  - Dopiero dzisiaj (w czwartek) dowiedziałam się, że taki dokument jest przygotowany w MSZ. Co prawda, nie został jeszcze oficjalnie przedstawiony, ale z pewnych źródeł wiem, że już jest. Co ciekawe, komisja spraw zagranicznych jednogłośnie przyjęła (w czwartek) stanowisko w sprawie wsparcia dla wolnych mediów, a pan minister Dziedziczak powiedział, że podpisuje się pod nim obiema rękami. Jeśli z 17-milionowej dotacji schodzi się do 5 mln, to nawet więcej niż 2/3 budżetu… To jakiś żart! W dodatku bardzo okrutny. Nie wiem, jak mam to rozumieć – tak miala powiedzieć Agnieszka Romaszewska-Guzy portalowi wpolityce.pl.

Agnieszka Romaszewska-Guzy mówiła, że życie nauczyło ją, żeby nie podawać się do dymisji. Powiedziała, że w Biełsacie wszyscy obecnie bardzo ciężko pracują, składane są wnioski o zagraniczne fundusze. - Złożyliśmy wniosek do brytyjskiego funduszu, który ma wspierać rosyjskojęzyczne nadawanie na terenach dawnego ZSRR. Jeszcze dziś ostatecznie zatwierdzałam ten projekt, a kilka godzin później dowiedziałam się, że mamy praktycznie skasowane dofinansowanie - powiedziała dyrektor Biełsatu.

Pytana, czy decyzja MSZ może zostać zmieniona, Agnieszka Romaszewska mowiłą, że według jej wiedzy jest do decyzja administracyjna i jeszcz wszystko może zostać odwołane.

Skasowanie takiego zasobu jest dla mnie nie do pojęcia – powiedziała portalowi Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi poinformowali też, że rozmowy o ZPB są prowadzone z reżimem łukaszenkowskim bez ich udziału [CZYTAJ WIĘCEJ >>>].

agkm na podstawie wpolityce.pl

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Telewizja Biełsat dotąd bez planów finansowania. "Podobnie Karta'97, Radia Racja i inne organizacje"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 23:59
Nadająca z Polski białoruskojęzyczna telewizja Biełsat dotąd nie wie, jak będzie wyglądało jej finansowanie w przyszłym roku. MSZ odpowiada, że obecnie trwają rozmowy, a decyzja powinna zapaść w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: dialog o ZPB jest prowadzony za naszymi plecami przez polskie władze

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 18:59
Zapewnienie Związkowi Polaków na Białorusi możliwości legalnego działania musi pozostać priorytetem w relacjach polsko-białoruskich - uważa Komisja Spraw Zagranicznych. Komisja przyjęła stanowiska dot. wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz mniejszości polskiej na Białorusi.
rozwiń zwiń