Raport Białoruś

Białorusini andersowcy, w Wojsku Polskim, w Market Garden. Niesamowite historie odkryte przez niezależnego badacza i kolekcjonera

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 05:54
Żołnierze-Białorusini andersowcy w operacji Market Garden – to jeden z wątków najnowszej, siódmej już książki Ihara Mielnikaua, białoruskiego niezależnego historyka. Niedługo będzie jej prezentacja w Warszawie. 
Audio
  • Ihar Mielnikacu zaprasza na wystawę (od godziny 12- 28 lutego i na prezentację książki (PolskieRadio.pl)
  • Ihar Mielnikau o ukochanym eksponacie (PolskieRadio.pl)
  • Ihar Mielnikau o nowej książce (PolskieRadio.pl)
Ihar Mielnikau z nową książką
Ihar Mielnikau z nową książkąFoto: Agnieszka Kamińska

Autor jest również kolekcjonerem pasjonatem – i dzięki jego pasji możemy oglądać obecnie w Warszawie, od 28 lutego, wystawę „Białorusini w Wojsku Polskim”.

Prezentacja książki Ihara Mielnikaua „Zapomniani bohaterowie. Żołnierze z Białorusi w II Polskim Korpusie i 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej” odbędzie się  2 marca w Białoruskim Domu w Warszawie. Natomiast już od wtorku można oglądać w Muzeum X Pawilonu w Warszawie wystawę z kolekcji Ihara Mielnikaua – ”Białorusini w Wojsku Polskim, 1939-1945”

Autor wystawy i nowej monografii o andersowcach opowiedział o nich portalowi PolskieRadio.pl.

- Książka poświęcona jest Białorusinom i osobom pochodzenia białoruskiego, które brały udział w walce z Niemcami podczas II wojny światowej na terenie Włoch i również Holandii – wyjaśniał Ihar Mielnikau. - Jak wiemy, do Armii Andersa trafiło tysiące Białorusinów, bardzo dużo. Potem pojechali oni na Bliski Wschód, do Włoch, czy do innych krajów, takich jak Holandia czy Wielka Brytania. O ile mamy wiedzę na temat bitwy pod Monte Cassino, to nie wiemy prawie nic o żołnierzach Białorusinach,  czasie wyzwolenia Holandii, operacji Market Garden. A o tym m.in. opowiada  ta książka – mówił.

Jak zaznaczył, zbudowana jest ona z historii zwykłych Białorusinów, którzy albo w II Korpusie albo  I Brygadzie brali udział w tych walkach.

Ihar Mielnikau zaznaczył, że w tej pracy po raz pierwszy na Białorusi opisano są szczegółowo mundury, uzbrojenie, wszystkie elementy wyposażenia, które używane były przez te dwie formacje. - To wszystko pokazane jest z pomocą ilustracji, a są to zdjęcia eksponatów z mojej prywatnej kolekcji, prywatnego archiwum. Są kolorowe zdjęcia – jest ponad 10 zdjęć oryginalnych mundurów. Można zobaczyć, jak wyglądał żołnierz spod Monte Cassino czy w trakcie operacji Market Garden – mówił Ihar Mielnikau.


Posłuchaj
02:54 1088ihar oksiazce.mp3 Ihar Mielnikau o nowej książce (PolskieRadio.pl)

 

Ihar Mielnikau podziękował wszystkim, którzy go wspierali. Duże wsparcie przy wydaniu tej książki okazał mi ambasador Niemiec w Republice Białoruś, pan Petar Dettmar. – To poważny, interesujący człowiek. Był na wycieczkach historycznych, które organizuję, na prezentacjach – i zaproponował pomoc w pracy i przy wydaniu książki. Bardzo jestem wdzięczny – zaznaczył niezależny historyk, który z pasją dzieli się swoją wiedzą, pomysłami, zbiorami i udostępnia je szerokim kręgom odbiorców, na Białorusi, ale także zdobywa coraz szerszą popularność w Polsce.

Jak dodał Ihar Mielnikau, książkę wydało interesujące mińskie wydawnictwo Alfa Kniga. – Jestem mu również bardzo wdzięczny, bo skutek pracy zależy często od wydawnictwa. Okazało się, że można pracować i wydawać bardzo ciekawe książki nawet na Białorusi – powiedział historyk.


Prezentacja książki 2 marca

Prezentacja książki Ihara Mielnikaua odbędzie się już 2 marca w Warszawie o godzinie 19, w niezależnym Białoruskim Domu w Warszawie, przy ulicy Wiejskiej 13/3.

Wystawa i otwarcie wystawy „Białorusini w Wojsku Polskim 1939-1945”

Natomiast do końca marca w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej prezentowana jest wystawa, która wcześniej podróżowała po miastach Białorusi. Na Białorusi jej powstanie umożliwiły Ambasada RP w Mińsku i polskie MSZ. Natomiast prezentację w Polsce wspiera Ambasada Białorusi w Warszawie.

Otwarcie będzie o 12 28 lutego. Z autorem będzie można spotkać się 28 lutego od godziny 12 i zapewne kilka godzin potem. Będzie można kupić książkę o Białorusinach w Armii Andersa i uzyskać autograf historyka Ihara Mielnikaua.

Jak mówił Ihar Mielnkau, wystawą interesują się oddziały IPN i Muzeum Wojska Polskiego. W tym ostatnim w maju, czerwcu, będzie też prezentacja książki o andersowcach.

A na wystawie, jak tłumaczył Ihar Mielnikau, są m.in. nieśmiertelniki znajdowanie na miejscu bitwy, np. pod Kobryniem, dokumenty oryginalne, wiele informacji o państwowej policji. - Najciekawsze jednak są historie ludzi, Białorusinów – podkreślił nasz rozmówca.

Zapytany o ukochane eksponaty – Ihar Mielnikau odpowiada, że są to mundury. - Na przykład – mundur KOP-isty, żołnierza Korpusu Ochrony Pograniczna i Marynarza Flotylli Pińskiej z czasu lat 30. - Bardzo ciekawe są rzeczy związane z KOP-em – mapa, busola oficerska, odznaka za służbę graniczną – dodaje Ihar Mielnikau. I zaznacza że są to oryginały, a przy tym bardzo rzadkie artefakty, bo większość materiałów tego rodzaju została zniszczona, ale, jak mówił Ihar Mielnikau, poszukiwał ich i poszukiwania odniosły skutek.

Ihar Mielnikau zaprosił wszystkich do odwiedzania wystawy, zostawiania wpisów, opinii, refleksji, w specjalnej księdze – to dla niego bardzo ważne.


Posłuchaj
00:48 1089ihar ukochany eksponat.mp3 Ihar Mielnikau o ukochanym eksponacie (PolskieRadio.pl)

 

Co dalej?

Wkrótce pojawi się kolejna książka Ihara Mielnikaua. Wspomnienia andersowca – odyseja Poleszuka, który przetrwał wojnę, Gułag. Jak powiedział Ihar Mielnikau, na przykładzie tej historii przekonamy się, jak mało wiemy o bohaterstwie zwykłych Białorusinów, dla których wojna zaczęła się w 1939 roku.

Historyk i kolekcjoner

Ihar Mielnikau zaczął budować swoje zbiory 10 lat temu. Zazwyczaj poszukuje ich sam, ale gdy przygotowywał wystawę o Białorusinach w Wojsku Polskim na Białorusi, czy w Muzeum Historycznym czy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, przyniesiono mu sporo materiałów. Dali mi je wnukowie czy dzieci andersowców, czy też potomkowie Białorusinów, którzy walczyli w wojsku polskim – mówi Ihar Mielnikau. Chciałby w przyszłości stworzyć prywatne muzeum z tej kolekcji.

Dr Ihar Mielnikau to historyk, kolekcjoner, przewodnik, autor siedmiu książek, w tym "Zachodniobiałoruska Atlantyda 1921-1941 r. Pomiędzy Warszawą a Moskwą”, czy "Granica koło Zasławia. 1921-1941”.

Organizował głośne wystawy historyczne na bazie swoich zbiorów. Jest też autorem scenariuszy filmów historycznych i konsultantem. Interesuje się rekonstrukcjami wydarzeń historycznych.

Na początku swojej pracy miał kłopoty – gdy zorganizował wystawę „Zachodniobiałoruska Atlantyda”, miejscowy ideolog zdecydował, że powinna zostać zamknięta.

Doskonale włada kilkoma językami obcymi. Swoje książki wydaje po białorusku. Jest bardzo popularną osobowością mediów i telewizji – ale niezależnej, gdyż w mediach państwowych najwyraźniej w ostatnim czasie jest na "czarnej liście”.

Z Iharem Mielnikauem rozmawiała Agnieszka Kamińska, portal PolskieRadio.pl

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Między Sowietami i światem Zachodu. Granica ryska: nieznane historie z czasu międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 19:00
W Zasławiu do dziś stacja kolejowa nosi nazwę ”Białoruś”. Dlaczego? Była to bowiem przystanek niedaleko przed polsko-sowiecką granicą. O tym jak żyli ludzie po obu stronach, jak wyglądały potajemnie budowane przez Sowietów umocnienia przeciw Polsce, dlaczego czasem Białorusini uciekali na wschód, a potem nie mogli wrócić – napisał białoruski historyk Ihar Mielnikau w swojej najnowszej książce "Granica koło Zasławia. 1921-1941”. Opowiedział o niej portalowi PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN: groby zamordowanych w obławie mogą być po stronie białoruskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 08:00
IPN przypuszcza, że ofiary obławy augustowskiej, zamordowane przez Sowietów, mogą spoczywać po białoruskiej stronie granicy. Akcja armii sowieckiej objęła nie tylko tereny Polski, ale częściowo również obecnej Białorusi i Litwy, do linii Niemna – tak wynika z dokumentów radzieckich. Rosja i Białoruś do tej pory odmawiają pomocy prawnej w sprawie śledztwa, dotyczącego tego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zachodniobiałoruska Atlantyda": o Białorusi w II RP. Prezentacja trzeciej książki Ihara Mielnikaua w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 20:33
W mińskim Domu Przyjaźni odbyła się w piątek prezentacja książki "Zachodniobiałoruska Atlantyda 1921-1941 r. Pomiędzy Warszawą a Moskwą” białoruskiego historyka Ihara Mielnikaua, poświęconej historii Białorusi w składzie II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń