Raport Białoruś

Komisarz: UE gotowa do prac nad porozumieniem z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 17:00
Unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych powiedział podczas spotkania z premierem Białorusi w Luksemburgu, że UE jest gotowa do rozpoczęcia prac eksperckich nad porozumieniem ramowym o współpracy z Białorusią. 
Komisarz UE Johannes Hahn
Komisarz UE Johannes HahnFoto: Komisja Europejska

Relację ze spotkania 27 października opublikowała służba prasowa białoruskiego rządu. Szef rządu Andrej Kabiakou przebywał w Luksemburgu z okazji odbywającego się tam forum inwestycyjnego „Belarus. Invest in tomorrow”. 

Jak czytamy w komunikacie, w czasie rozmów Hahna z Kabiakouem omawiano m.in. zagadnienia dotyczące relacji Mińska z Unią Europejską i negocjacji Białorusi z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Komisarz Hahn w imieniu UE wyraził gotowość do wsparcia wschodniego sąsiada w reformach gospodarczych i tworzeniu nowych miejsc pracy. 

Politycy rozmawiali także o szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada w Brukseli. Białoruś jest jednym z sześciu państw byłego ZSRR objętych tym unijnym programem, działającym od 2009 r. w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. 

Komisarz Hahn planował odwiedzić Mińsk 17 października, jednak odwołał swój przyjazd w związku z pilnymi kwestiami dotyczącymi posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 19-20 października. W czwartek w Tallinie wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda mu się przyjechać na Białoruś. 

We wtorek na łamach "The Financial Times” minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej wskazał, że potrzebna jest nowa umowa ramowa pomiędzy Mińskiem i UE, ponieważ obecnie podstawą wzajemnych relacji jest umowa z 1989 r., podpisana jeszcze przez ZSRR. - Potrzebujemy więcej. Potrzebujemy konkretnej umowy ramowej – stwierdził polityk. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP)  /agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak