Raport Białoruś

Białoruś: elektrownia atomowa dementuje doniesienia o pożarze

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 06:00
Administracja budowanej pod Ostrowcem białoruskiej elektrowni atomowej zdementowała w środę informację jednego z przeciwników energii jądrowej, który twierdził, że w lutym w siłowni doszło do „wielkiego pożaru”. „Ta informacja nie odpowiada rzeczywistości” – napisały władze elektrowni.
Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu
Budowa elektrowni atomowej w OstrowcuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Według komunikatu na stronie internetowej elektrowni 17 lutego na terenie siłowni doszło do krótkiego spięcia w jednym z kabli, co spowodowało zniszczenie jego izolacji. Do pożaru, jak zapewniono, nie doszło.

Wcześniej w środę opozycyjna Zjednoczona Partia Obywatelska przekazała mediom informację od swojego członka, przeciwnika energetyki jądrowej Mikałaja Ułasiewicza, który twierdził, że 17 lutego w elektrowni doszło do dużego pożaru.

Powołując się na zaufane źródła, twierdził on, że miało to miejsce w czasie testów awaryjnego systemu ochrony reaktora. "Nie przeprowadzano żadnych prac w ramach testowego uruchomienia awaryjnego systemu ochrony reaktora” – napisała administracja elektrowni w oświadczeniu.

Poinformowała również, że systemy bezpieczeństwa bloku energetycznego są dopiero montowane. Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu. Głównym wykonawcą jest Rosatom. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy do 1200 megawatów. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., drugi - w 2020 r.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako „rosyjski projekt geopolityczny”.

Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie kilkudziesięciu km od litewskiej stolicy.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elektrownia atomowa na Białorusi. Krytyczny raport litewskiej inspekcji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 15:00
Białoruska elektrownia atomowa budowana w Ostrowcu nie spełnia współczesnych standardów bezpieczeństwa - takie są wnioski litewskich ekspertów zaprezentowane po analizie raportu z testów wytrzymałościowych siłowni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnobylski Szlak, a potem Ostrowiecki Szlak. Białoruś: opozycja planuje serię protestów przeciw budowie elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 23:59
Czarnobylski Szlak to tradycyjna akcja białoruskiej opozycji. Była organizowana jeszcze za czasu komunistycznych. Dzięki marszom Czarnobylskiego Szlaku naród białoruski dowiedział się prawdy o katastrofie w Czarnobylu - mówił portalowi PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem.
rozwiń zwiń