X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: wierni mają zakaz udziału w nabożeństwach na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 07:00
Prawosławni Białorusini nie mają prawa uczestniczyć w nabożeństwach nowo utworzonej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Białoruska Cerkiew, która podlega moskiewskiemu patriarchatowi, nie uznaje Cerkwi Prawosławnej Ukrainy jako kanonicznej. 
Audio
  • Cerkiew białoruska o ukraińskim kościele autokefalicznym. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Siergiej Liepin - oficjalny przedstawiciel Białoruskiej Cerkwi - powiedział rozgłośni Radio Swaboda, że "żadne kanoniczne i liturgiczne relacje nie są możliwe" z nowo utworzoną Cerkwią Prawosławną Ukrainy. Dodał, że możliwe są tylko ogólne kontakty takie, jakie białoruska Cerkiew ma z innymi wyznaniami: "katolikami, grekokatolikami" lub - jak się wyraził - "z innymi jakimiś rozłamowcami". 

Tymczasem Kościół katolicki na Białorusi na razie nie zajął stanowiska w sprawie powstania Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, gdyż czeka na oficjalne stanowisko Watykanu w tej sprawie.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - metropolita mińsko-mohylewski - na spotkaniu opłatkowym z dziennikarzami zaznaczył jednocześnie, że białoruscy katolicy "współprzeżywają te wszystkie trudności, z jakimi zetknęła się prawosławna Cerkiew na Ukrainie". 

IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: duchowny dostał zakaz posługi za zdjęcia limuzyny Cyryla i krytykę patriarchy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 14:00
Białoruski duchowny Aleksander Szramko, który opublikował m.in. zdjęcia limuzyny i ochrony rosyjskiego metropolity Cyryla na Facebooku otrzymał oficjalny zakaz odprawiania nabożeństw. Cyryl przebywał w Mińsku od soboty do poniedziałku, przewodniczył synodowi rosyjskiej cerkwi, kóry po raz pierwszy zwołano poza granicami kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś ma otwartą drogę do autokefalii. "Jednak na czele cerkwi nieprzypadkowo jest Rosjanin"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 07:45
Decyzje dotyczące zerwania przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną łączności eucharystycznej z Konstantynopolem, które zapadły podczas Świętego Synodu w Mińsku, będą mieć istotne konsekwencje dla Białorusi - uważają niezależni białoruscy eksperci eksperci. Stwierdzili, że to Rosjanie doprowadzają tutaj do rozłamu. Zwrócono uwagę, że  z kolei postanowienie patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, który anulował dekret z 1686 roku, oswobodziło nie tylko Ukrainę, ale i Białoruś spod cerkiewnej władzy Moskwy. Zatem droga do autokefalii stoi otworem - jednak Rosja nieprzypadkowo umieściła na czele cerkwi białoruskiej rosyjskiego duchownego, który nigdy nie krył się z imperialistycznym nastawieniem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Triumf Ukrainy i krach Moskwy, "trzeciego Rzymu". "Kijów odciął filię FSB" w przywództwie cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 19:29
Uniezależnienie się ukraińskiej cerkwi od rosyjskiej to olbrzymi krok cywilizacyjny – Rosja straciła ważny instrument wpływu na sprawy wewnętrzne Ukrainy. To porażka Moskwy, aspirującego ”trzeciego Rzymu” i narodziny ”nowego Rzymu” – mówi politolog Nedim Useinow. Kreml w tej sytuacji zapewne z jeszcze większą siłą zmobilizuje się przed ukraińskimi wyborami.
rozwiń zwiń