X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Andrzej Poczobut: władze Białorusi uznają polskich księży za niepewny, prozachodni element

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 19:04
Władz Białorusi od lat wypychają polskich duchownych z kraju, to stały element presji, tak samo jak i walka z językiem polskim – komentuje dla portalu PolskieRadio24.pl Andrzej Poczobut. Władze Białorusi chcą pozbyć się kolejnego polskiego księdza, Sobiesława Tomali, Od 20 lat pełnił posługę w Soligorsku i teraz mu jej zakazano.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- To kontynuacja dotychczasowej polityki eliminacji polskich księży z Białorusi i ich wypychania. Władze widzą w nich element niepewny, prozachodni i to im się nie podoba. Tak jest od lat – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Poczobut ze Związku Polaków na Białorusi, komentując zakaz posługi dla proboszcza parafii w Soligorsku.

Prezes ZPB Andżelika Borys przypomina o trwających prześladowaniach Związku Polaków na Białorusi w trakcie organizowanych przez ZPB spotkaniach noworocznych i choinkowych, także dla dzieci. Brak reakcji na liczne przypadki nękania ZPB, zamykania sal, presji, zakazów – rozzuchwalił w jwj ocenie władze Białorusi i KGB. 

Prezes ZPB apeluje o stanowczą reakcję władz.

Polski ksiądz nie może sprawować posługi

Zakaz wydało biuro pełnomocnika ds. religii i narodowości, Leonida Huliaki. Ks. Sobiesław Tomala, jak podaje portal Katolik.life, był proboszczem jedynej w Soligorsku parafii rzymskokatolickiej. Zakaz wejdzie w życie 31 stycznia. Władze nie podały jego przyczyny. Parafianie zamierzają prosić pełnomocnika białoruskiego prezydenta ds. spraw religii i narodowości by przedłużył księdzu pozwolenie na sprawowanie służby, trwa zbieranie podpisów w tej sprawie.

Jak przypomina portal tut.by, delegacja biskupów katolickich Białorusi mówiła o konieczności pozwoleń na sprawowanie posługi zagranicznym duchownym na audiencji u papieża Franciszka. Papież, jak mówił potem metropolita abp Tadeusz Kondrusiewicz w jednym z wywiadów, był zdziwiony problemami, które występują na Białorusi.

Portal tut.by przypomina, że w lipcu ubiegłego roku Huliaka oznajmił, iż nie widzi potrzeby zmian prawa regulującego kwestie duchownych na Białorusi. To dekret rady ministrów nr 123 z 30 stycznia 2008 roku. 

INFORMACJE O BIAŁORUSI: bialorus.polskieradio.pl >>>

***

PolskieRadio24.pl /TUT.By/ Katolik.life Agnieszka Marcela Kamińska

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andżelika Borys: nie było miejsca dla Polaków na 100 lat niepodległości, to było jak policzek wobec mniejszości polskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:06
Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez władze łukaszenkowskie, nie mógł nigdzie zorganizować obchodów stulecia niepodległości - jeden z właścicieli lokali ”rozmyślił się” 10 minut przed koncertem. Wtedy zaproszeni goście przyszli do innej sali – gdzie zaczęto im gasić światło.  – To wynik presji ze strony białoruskich władz  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andżelika Borys, prezes ZPB. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andżelika Borys: KGB zakazuje dzieciom udziału w imprezie Związku Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 20:59
Związek Polaków na Białorusi organizuje w niedzielę w Mińsku spotkanie świąteczno-noworoczne dla dzieci uczących się języka polskiego. Niestety, jak informuje prezes ZPB Andżelika Borys, KGB zainteresowało się sprawą – jest presja na dzieci, na nauczycieli, zakaz udziału w uroczystości. To już kolejne dziwne wydarzenie tego rodzaju w ciągu ostatnich miesięcy. Wcześniej np. w Mołodecznie gościom ZPB na spotkaniu opłatkowym towarzyszyli tajniacy z kamerami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andżelika Borys: KGB uderza w polskie dzieci. Oczekujemy reakcji polskich władz

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 17:56
Od ponad miesiąca trwa akcja blokowania polskich uroczystości, zakazuje się dzieciom udziału w spotkaniach choinkowych, Polaków filmują tajniacy, wyprasza się ich z sali, wywiera się presję na nauczycieli. Tak jest w wielu miejscach Białorusi. Związek Polaków na Białorusi apeluje o stanowczą reakcję władz – mówi Andżelika Borys portalowi PolskieRadio24.pl. 
rozwiń zwiń