Raport Białoruś

Białoruś zaprosi obserwatorów na wybory parlamentarne

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 18:00
Zagraniczni obserwatorzy będą mogli się przyglądać wyborom na Białorusi. Aleksander Łukaszenka zapewnił, że kraj ten nie będzie nikomu zabraniać obserwowania przebiegu głosowania. Nie będzie jednak też nikogo specjalnie zachęcać do przyjazdu. 
Audio
  • O obserwowaniu wyborów na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Alasandr Łukaszenka
Alasandr ŁukaszenkaFoto: Shutterstock.com / Drop of Light

Prezydent Białorusi rozmawiał na ten temat z szefową Centralnej Komisji Wyborczej. Lidia Jarmoszyn powiedziała, że zazwyczaj są zapraszani obserwatorzy z poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE oraz Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka.

Zaproszenie otrzymają również przedstawiciele centralnych komisji wyborczych z innych państw. 

Szefowa CKW zasugerowała prezydentowi, aby wybory do Izby Reprezentantów, izby niższej białoruskiego parlamentu, zorganizować 17 listopada, a do Rady Republiki, czyli izby wyższej - 7 listopada. 

Białoruski Senat nie jest wybierany w głosowaniu powszechnym, tak jak izba niższa, lecz na posiedzeniach obwodowych rad deputowanych.

Ponadto prezydent ma prawo mianować ośmiu senatorów. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa zwolniony ze stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 01:00
Aleksander Łukaszenka zwolnił Andreja Uciuryna (Andrieja Wtiurina) z funkcji wicesekretarza Rady Bezpieczeństwa za "dyskredytację stopnia wojskowego". Według przecieków, Uciuryn, były szef Służby Ochrony Prezydenta, miał zostać zatrzymany za przyjęcie łapówki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory na Białorusi. Możliwe daty parlamentarnych to 7 i 17 listopada. Wybory prezydenckie w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 19:30
Na 7 listopada zaproponowała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi Lidzija Jarmoszyna przeprowadzenie wyborów do Rady Republiki, wyższej izby białoruskiego parlamentu. 17 listopada miałyby odbyć się wybory do Izby Reprezentantów. Aleksander Łukaszenka powtórzył, że wybory prezydenckie mogą się odbyć w przyszłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi wydano drugi w tym roku wyrok śmierci

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 19:00
Sąd w Witebsku na najwyższy wymiar kary skazał 50-letniego mężczyznę za zabicie dwóch kobiet. Poinformował o tym portal internetowy centrum obrony praw człowieka "Wiasna". 
rozwiń zwiń