Raport Białoruś

Szef MEN na Białorusi. Rozmowy o możliwościach nauki języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 11:30
Minister Dariusz Piontkowski spotkał się z białoruskim ministrem edukacji Igorem Karpienko. Podczas rozmów omówione zostały kwestie organizacji nauczania języka polskiego i w języku polskim oraz możliwości realizacji projektów edukacyjnych skierowanych do młodzieży.
Audio
  • Wizyta szefa MEN na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
  • Rozpoczęcie roku w Grodnie. Relacja Włodzimierza Paca IAR)
Pierwszy dzwonek w szkole społecznej w Grodnie z udziałem ministra edukacji narodowej RP Dariusza Piontkowskiego
Pierwszy dzwonek w szkole społecznej w Grodnie z udziałem ministra edukacji narodowej RP Dariusza PiontkowskiegoFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Szef MEN Dariusz Piontkowski zaznaczył wcześniej w rozmowach z dziennikarzami, że trzeba ze stroną białoruską rozmawiać, gdyż bez rozmów niczego się nie osiągnie.

Wizyta na rozpoczęciu roku szkolnego w Grodnie

Wcześniej w niedzielę z udziałem ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi, noszącej imię króla Stefana Batorego.

- Myślę, że ta wizyta jest ważnym sygnałem dla Polaków mieszkających na Białorusi, że o nich po prostu pamiętamy i przy udziale fundacji czy środków budżetowych staramy się pomagać, zachęcamy ich do nauki języka polskiego, polskiej historii – mówił w niedzielę w Grodnie minister Piontkowski.

- Cieszę się, że tu w szkole społecznej w Grodnie jest tak duży przyrost dzieci – mówił Piontkowski.

Przedstawiciele władz szkoły i ZPB podkreślali, że w ciągu ostatnich trzech lat liczba dzieci uczących się w szkole wzrosła niemal trzykrotnie i obecnie wynosi 1005.

Niedzielna akademia w Grodnie

Dariusz Piontkowski przypomniał, że jest od dawna związany ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska i jest dla niego oczywiste, że polskie władze powinny pamiętać o Polakach mieszkających za granicą, w tym na Wschodzie.

Odnosząc się do problemów szkolnictwa polskiego na Białorusi, na które skarżą się aktywiści organizacji polskich, minister powiedział w niedzielę, że  "Polacy są zaradni i słyną z tego na całym świecie”.

- Także tutaj, dzięki takim ludziom, jak Andżelika Borys i wielu innych, którzy działają na całej Białorusi, to polskie szkolnictwo na nowo się odradza – mówił Piontkowski w czasie uroczystej akademii w niedzielę.

- Za każdym razem, gdy przyjeżdżam na wschód od polskich granic, dziękuję państwu, że czujecie się Polakami i nam, mieszkającym na stałe w Polsce pokazujecie, jak może wyglądać patriotyzm – podkreślił szef MEN.

Andżelika Borys, prezes nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi, wizytę ministra Piontkowskiego określiła jako "wydarzenie historyczne”. - Jest ona bardzo ważna także ze względu na możliwość spotkania z nauczycielami i przedstawicielami środowisk oświatowych – dodała.

125 plecaków dla dzieci

W spotkaniu z uczniami i ich rodzicami wzięli udział polscy dyplomaci z Mińska i Grodna, przedstawiciele podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

- Wspólnie z ministrem Piontkowskim rozdaliśmy pierwszoklasistom 125 plecaków szkolnych, ufundowanych przez fundację ze środków kancelarii Senatu RP. To wyprawki szkolne z pomocami naukowymi dla najmłodszych uczniów, dokładnie takie same, jak dostają w ramach tego projektu dzieci w Czechach, na Ukrainie, na Litwie i na Łotwie – mówił Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Jak dodał, jest to tylko jedna z form pomocy, kierowanej do polskich środowisk oświatowych w tych krajach.

"Wiemy, że z tym nie jest najlepiej"

Szef MEN jeszcze w niedzielę, przed spotkaniem z białoruskim ministrem edukacji Iharem Karpienką, powiedział, że chciałby w czasie tego spotkania poruszyć sprawę warunków nauki języka polskiego w białoruskich szkołach państwowych. - Wiemy, że z tym nie jest najlepiej – powiedział. - Chcielibyśmy, żeby nauka języka polskiego w szkołach państwowych była bardziej powszechna – dodał. 

Zapowiedział też w niedzielę, że będzie chciał zaprosić białoruskiego ministra do Polski, by zobaczył, "jakie warunki ma w Polsce mniejszość białoruska i jak polski rząd wspiera mniejszości narodowe”. - Chcielibyśmy, by podobne standardy, jakie obowiązują w Polsce, były także tutaj, na Białorusi – podsumował.

Nauczanie języka polskiego na Białorusi w szkołach państwowych i społecznych 

Na Białorusi języka polskiego w szkołach w różnej formie uczyło się w ubiegłym roku blisko 13 tys. dzieci. Ponad połowa z tego przypadła na szkoły społeczne, działające przy organizacjach polskich. Ich przedstawiciele zwracają uwagę, że duży wzrost liczby uczniów szkół społecznych to nie tylko efekt ogólnej tendencji, ale częściowo także wypierania języka polskiego ze szkół państwowych.

Na Białorusi działają dwie państwowe szkoły polskie w Grodnie i Wołkowysku (ich powstanie sfinansowała RP jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku). Oprócz tego w systemie szkolnictwa państwowego w niektórych białoruskich szkołach jest możliwa nauka języka polskiego jako przedmiotu lub w ramach zajęć dodatkowych.

Zarówno przedstawiciele ZPB, jak i Polskiej Macierzy Szkolnej mówią o tym, że obserwują stopniowe ograniczanie nauki języka polskiego jako przedmiotu i fakultetu.

W Grodnie, jak mówiła prezes ZPB Andżelika Borys, taka sytuacja miała w tym roku miejsce np. w gimnazjum nr 1, gdzie wcześniej uczyło się ok. 200 dzieci, a także w szkole nr 34; zmniejszono liczbę godzin i uczących się w innych szkołach w tym mieście.

- Tę lukę próbują wypełniać szkoły społeczne, ale my chcielibyśmy, by nauka języka polskiego była dostępna w każdej szkole – dodała Borys.

Wieczorem w niedzielę w Grodnie odbyło się spotkanie ministra z przedstawicielami środowisk oświatowych na Białorusi, na które zaproszeni zostali nauczyciele, działający przy ZPB i działacze Polskiej Macierzy Szkolnej.

PAP/IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: minister w KPRM spotyka się z metropolitą mińsko-mohylewskim i Polakami na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 15:00
Od spotkania w Mińsku z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, zwierzchnikiem białoruskich katolików, rozpoczęła wizytę na Białorusi minister Anna Schmidt-Rodziewicz, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Minister Schmidt-Rodziewicz odwiedza Mińsk, Grodno i Lidę
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Surkontach odczytano list premiera RP do Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:35
Podziękowania dla mieszkających na Białorusi Polaków skierował premier Mateusz Morawiecki w specjalnym liście do uczestników uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy pomiędzy AK a oddziałami radzieckimi pod Surkontami. Obchody zorganizował Związek Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń