Polskie Radio
Section05
Dariusz Piontkowski

Stan oświaty po COVID-19. Piontkowski: jesteśmy świadomi trudności, z jakimi mierzą się uczniowie

– Nawet najnowocześniejsze urządzenia i najlepsze programy nie zastąpią na dłuższą metę bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem, dlatego zdecydowaliśmy się obniżyć w kolejnych latach wymagania na egzaminie ósmoklasisty czy egzaminie maturalnym – powiedział w Trójce wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, odnosząc się do następstw nauczania zdalnego, wprowadzonego w związku z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Dariusz Piontkowski Dariusz Wieczorkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła

Ilu brakuje nauczycieli w Polsce? Wiceszef MEiN podał dane

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że liczba nauczycieli poszukiwanych do pracy w szkołach w tym roku nie odbiega od danych z lat poprzednich. Zaznaczył jednocześnie, że w przypadku braku nauczycieli specjalistów samorządy mogą zdecydować się na podniesienie wynagrodzeń. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Piontkowski nauczyciel edukacja szkoła społeczeństwo

Wiceszef MEiN: w ostatnich latach na modernizację szkół przeznaczyliśmy kilka miliardów złotych

- Zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym i bardzo potrzebnym. To właśnie nauczyciele z rodzicami doprowadzają do tego, że młodzi ludzie przygotowują się do dorosłego życia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki nauczyciel edukacja szkoła Sygnały Dnia POLSKA

Nowy przedmiot: biznes i zarządzanie. Wiceminister edukacji wyjaśnia

- Mamy nadzieję, że dzięki przedmiotowi biznes i zarządzanie pojawi się grupa uczniów, którzy już po szkole średniej będą lepiej przygotowani do poruszania się w życiu gospodarczym, a potem być może wybiorą studia ekonomiczne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja szkoła biznes zarządzanie POLSKA

Podwyżki dla nauczycieli w styczniu. Piontkowski przedstawił szczegóły

- Trwają rozmowy dot. ustawy budżetowej na 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki zabiegało o wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Rada Ministrów proponuje zwiększenie wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych nauczycieli o 7,8 proc. - od stycznia 2023 r. - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki nauczyciel edukacja szkoła Grzegorz Jankowski Sygnały Dnia POLSKA

Nauka strzelania w szkołach. Jak będą wyglądać zajęcia?

Od września uczniowie będą mieć zajęcia z obsługi broni i strzelania z niej. - Wprowadzenie zmian w programie nauczania wymusiła agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - mówi wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Jak w praktyce będą wyglądać lekcje edukacji dla bezpieczeństwa i których klas będą dotyczyć?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych szkoła edukacja Izabela Kostyszyn Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki

Podwyżki dla nauczycieli. Wiceminister edukacji podał dokładne wyliczenia

- Rozmawiamy także o wzroście wynagrodzeń od stycznia przyszłego roku. Rada Ministrów, przyjmując projekt ustawy budżetowej, wskazała tam, że nauczyciele [...] będą mieli podniesione wynagrodzenia o prawie 8 proc. - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Przypomniał też, że od 1 września osoby rozpoczynające pracę w zawodzie będą miały znaczącą podwyżkę - 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski edukacja szkoła nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego

Ilu uczniów z Ukrainy uczęszcza do polskich szkół? Wiceszef MEiN podaje konkretne liczby

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że w polskich szkołach jest 175 tysięcy uczniów z Ukrainy. Ukraińscy uczniowie są na każdym szczeblu edukacji - w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach średnich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja społeczeństwo szkoła szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna Ministerstwo Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski Związek Nauczycielstwa Polskiego uchodźcy Ukraina

20-procentowy wzrost wynagrodzeń. Wiceszef MEiN o podwyżkach dla nowych nauczycieli

- Zauważamy, że zwłaszcza nauczyciele wchodzący do zawodu nie mają wysokiego wynagrodzenia. Stąd od września proponujemy wzrost tego średniego wynagrodzenia o 20 proc. (...) To będzie od września nieco ponad 4200 zł. Tymczasem nauczyciel dyplomowany, czyli ten o najwyższym stopniu awansu, zarabia brutto ok. 6800 zł - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dariusz Piontkowski Adrian Klarenbach POLSKA polityka edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki

Piontkowski: związki zawodowe nie chciały przyjąć propozycji, która oznaczała 30 proc. wzrost wynagrodzenia nauczycieli

- Na nasze propozycje nie było zgody, dlatego tak niewielkie podwyżki w roku 2022, mamy nadzieję, że uda się podwyższyć wynagrodzenia w roku 2023 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, o negocjacjach zmian w szkolnictwie ze związkami zawodowymi wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski edukacja NAUKA szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki

Będzie więcej pieniędzy na oświatę? Wiceszef MEiN: to konieczne ze względu na rosnące ceny energii

Z powodu rosnących cen energii Ministerstwo Edukacji i Nauki wnioskuje o zwiększenie przyszłorocznej subwencji oświatowej. Odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji w Białymstoku, wiceminister resortu Dariusz Piontkowski poinformował, że rząd przygotowuje program, który "ma uchronić użytkowników publicznych przed skutkami wzrastających cen energii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski edukacja

Czy szkoły wrócą jesienią do nauki zdalnej? Jednoznaczna odpowiedź wiceszefa MEiN

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że nie zakłada się scenariusza powrotu do nauki zdalnej jesienią. Wskazał, że nie są przewidywane dodatkowe obostrzenia w życiu publicznym, więc nie widzi powodu by w tej chwili rozważać jakiś wariant zamykania szkół.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja Ukraina COVID-19 Koronawirus w Polsce

Wyższe pensje dla nauczycieli. Piontkowski: chcemy zachęcać do pracy w zawodzie

- Podnosimy wynagrodzenia dla nauczycieli rozpoczynających pracę, żeby zwiększyć atrakcyjność tego zawodu - zaznaczył wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w Polskim Radiu 24, odnosząc się do uchwalonej przez Sejm nowelizacji Karty Nauczyciela. Wiceminister dodał, że aktualnie w szkołach jest ok. 13 tysięcy wakatów. Chodzi o całe etaty dla nauczycieli oraz pojedyncze godziny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo edukacja szkoła nauczyciel Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki praca

Edukacja dla dzieci z Ukrainy. MEiN: nauka polskiego i wyrównanie różnic programowych

- Każdy oddział przygotowawczy będzie otrzymywał dodatkowe środki tak, aby pokryć koszty zatrudnienia dodatkowych nauczycieli i pomocy nauczycieli w roli tłumaczy - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. W szkołach mają być też zatrudnione osoby, które pomogą w tłumaczeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja wojna 2022 Ukraina szkoła Dariusz Piontkowski dzieci NAUKA

Wiceminister o wecie prezydenta ws. noweli Prawa oświatowego

Andrzej Duda podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformował o zawetowaniu nowelizacji Prawa oświatowego. - Można odnieść wrażenie, że w tym wypadku prezydent słuchał głównie argumentów jednej strony - powiedział w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski edukacja NAUKA szkoła Krzysztof Świątek Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki