X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: wiec w Kuropatach. "Tu mamy apogeum integracji z Rosją Radziecką"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 18:44
Podczas wystąpień na uroczysku w Kuropatach liderzy opozycji zwracali uwagę na zagrożenia płynące z „pogłębionej integracji” z Rosją, o której rozmawiają obecnie z Moskwą władze Białorusi. Wskazywali, że to właśnie z Rosji przyszły na terytorium sowieckiej Białorusi masowe represje. W Kuropatach spoczywać może nawet 250 tys. ofiar stalinowskich zbrodni. Ten temat ukrywano przed społeczeństwem.
Audio
  • Dziady na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Dziady: zdjęcie archiwalne
Dziady: zdjęcie archiwalneFoto: PAP/EPA/MAXIM MALINOVSKY

Tradycyjny pochód białoruskiej opozycji z okazji Dziadów odbył się w Mińsku. Około 200 osób przeszło kilka kilometrów Prospektem Niepodległości do Kuropat, gdzie znajduje się miejsce kaźni ofiar represji stalinowskich.

Manifestacja rozpoczęła się ok. południa w centrum miasta, skąd jej uczestnicy przeszli pochodem do Kuropat, gdzie w masowych grobach spoczywają ofiary represji stalinowskich, zgładzone przez NKWD latach 30. ubiegłego stulecia.

Tradycyjna akcja, organizowana przez Partię Konserwatywno-Chrześcijańską - Białoruski Front Narodowy (KPCh-BNF), została uzgodniona z władzami. Wśród uczestników byli także przedstawiciele innych partii i grup opozycyjnych – Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji, Młodego Frontu.

Demonstrujący skandowali hasło "niech żyje Białoruś". Widoczne były plakaty z napisami: "Nie żyje niepodległa Białoruś!" . Juraś Bieleńki, jeden z liderów Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii powiedział podczas wiecu, że przykład zabijania ludzi w Kuropatach pokazuje jak niebezpieczny może być sojusz z Kremlem. "Zło wyrosło nie tu. Ono do nas przyszło z innego kraju. Tu mamy wynik, apogeum integracji z Rosją Radziecką" - powiedział Bieleńki.

Prawdę o Kuropatach ukrywano przed Białorusinami

Uczestnicy marszu nieśli biało-czerwono-białe flagi i inne białoruskie symbole narodowe, drewniane krzyże, transparenty nawiązujące do masowych represji w czasach ZSRR i miejsc spoczynku ofiar w różnych regionach Białorusi.

Tegoroczny marsz jest już 31., odkąd w 1988 r. archeolodzy Zianon Paźniak i Jauhien Szmyhaliou ujawnili na łamach pisma "Litaratura i Mastactwa" informacje o znajdujących się w Kuropatach masowych grobach osób represjonowanych przez NKWD w latach 30. i 40. XX w.

Według Paźniaka - przebywającego obecnie na emigracji lidera KPCh-BNF - w Kuropatach może spoczywać nawet 250 tys. ofiar.
Pochód odbył się dzień po obchodzonych na Białorusi Zaduszkach, tradycyjnie nazywanych Dziadami, kiedy katolicy w tym kraju wspominają swoich bliskich zmarłych.

***

W Kuropatach stoi także pomalowany na biało-czerwone barwy Krzyż Polski, upamiętniający Polaków pomordowanych w tym miejscu.

PAP/IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Kaczyńską w Naroczy. "Maria Kaczyńska nie dokończyła tej księgi"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:39
W kościele w Naroczy na Białorusi odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego 77 lat temu została ochrzczona w tej świątyni. 
rozwiń zwiń