Raport Białoruś

Na Litwę dotarła norweska ropa dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
Na Litwę dotarła ropa naftowa, która trafi na Białoruś. Pochodzący z Norwegii surowiec ma być alternatywą dla wykorzystywanej do tej pory przez ten kraj ropy rosyjskiej.
Audio
  • Ropa dla Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Instalacje rafinerii w Mozyrzu. Zdjęcie ilustracyjne
Instalacje rafinerii w Mozyrzu. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Ilya Kuzniatsou

paliwa stacja benzynowa 1200.jpg
Białoruski ekonomista: Kreml gra dostawami ropy

Norweską ropę do portu w Kłajpedzie przetransportował tankowiec "Breiviken". Wcześniej zapowiadano, że surowiec do litewskiego miasta zostanie dostarczony w środę, ale jak podają media na Litwie, dostawa się opóźniła z powodu złych warunków pogodowych. W kłajpedzkim porcie 80 tysięcy ton surowca będzie załadowane do cystern.

Następnie ropa zostanie kolejami przetransportowana do białoruskiej rafinerii "Naftan". Dostawa całego ładunku może potrwać około dwóch tygodni. Strona litewska nie ma na razie dodatkowych zamówień ze strony Białorusi. Terminal naftowy w Kłajpedzie jest w stanie obsłużyć do 3 milionów ton ropy rocznie.

Ze względu na spór o cenę ropy, Białoruś nie zawarła z Rosją porozumienia w sprawie dostaw ropy w tym roku. Rosja w styczniu dostarczyła Białorusi niewielkie ilości surowca pozwalające na utrzymanie pracy miejscowych rafinerii na minimalnych obrotach. Białoruś od wielu tygodni szuka alternatywnych dostawców ropy.

We wtorek prezydent Białorusi zapowiedział dywersyfikację dostaw ropy oraz dążenie do tego, by rosyjska ropa zajmowała 30-40 procent ogółu importowanego surowca.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś bez rosyjskiej ropy. Wiceminister: dostawy do Polski niezagrożone

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 13:13
Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Adam Gawęda oświadczył, że dostawy ropy naftowej do Polski nie są zagrożone. Federacja Rosyjska wstrzymała dostawy ropy na Białoruś. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś wprowadziła podatek ekologiczny na transportowaną ropę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:00
Białoruś dekretem prezydenta Aleksandra Łukaszenki wprowadziła ekologiczny podatek na ropę transportowaną przez jej terytorium. Podatek ma pokryć likwidację ewentualnych następstw awarii ropociągów i innych nieprzewidzianych sytuacji związanych z transportem ropy.
rozwiń zwiń