Raport Białoruś

Łukaszenka: Rosja płonie od wirusa, w mediach nie wszystko mówili,a u nas spokój

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.
Audio
  • "W Rosji szaleje wirus". Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Szpital Kommunarka pod Moskwą
Szpital Kommunarka pod MoskwąFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

- Na Białorusi sytuacja jest stosunkowo spokojna, a Rosja cała płonie od koronawirusa. Tak więc pytanie o to, kto powinien się przed kim zamykać, jest retoryczne – ocenił w poniedziałek prezydent Białorusi podczas narady z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Andrejem Raukouem.

W poniedziałek rano rząd Rosji ogłosił, że zamierza zamknąć granicę z Białorusią. Oba kraje tworzą państwo związkowe i dotąd granice pomiędzy nimi były de facto otwarte. Od 2016 r. obowiązują ograniczenia dla obywateli państw trzecich.

- Trzeba pomyśleć, jak działać odpowiednio i adekwatnie. Dziwne, że we władzach Rosji nikt nie wie, że pomiędzy Białorusią i Rosją nie ma granicy, nie jest delimitowana ani wyznaczona w terenie. Nie ma granicy, więc nie ma czego zamykać - oświadczył Łukaszenka.

Jak zaznaczył, decyzja władz Rosji będzie mieć poważne konsekwencje dla gospodarki, przede wszystkim dla transportu towarów. - Jak będą teraz je przewozić? A co, jeśli wirus jest w rurze z ropą czy z gazem? – zapytał.

Zamknięcie granicy dotknie również, zdaniem Łukaszenki, obywateli obu krajów, którzy pracują lub uczą się w sąsiednim państwie. „Jak można podejmować taką decyzję. Bez konsultacji, stawiając przed faktem. Dla mnie to niezrozumiałe” – powiedział.

Łukaszenka podkreślił, powołując się na słowa rosyjskiego premiera Michaiła Miszustina (w niedzielnej rozmowie telefonicznej z premierem Białorusi), że sytuacja z koronawirusem w Rosji jest poważna.

 "U nich jest pożar, w mediach nie wszystko mówili"

- U nich jest pożar, w mediach nie wszystko mówili. Sytuacja jest ciężka. To my powinniśmy się bać, a wy dlaczego się boicie? Przy tym, jaka jest u nas kontrola i stosunek do tego problemu. Trzeba działać wspólnie, to nie – zamknęli granicę – mówił Łukaszenka.

W poniedziałek podano, że liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19 na Białorusi wzrosła do 36. W odróżnieniu od swoich sąsiadów, władze tego kraju nie podjęły decyzji o zamknięciu granic.

Łukaszenka wyjaśnił, że „terytorialna” walka z koronawirusem nie jest skuteczna.

- Trzeba działać tak jak my obecnie: w przypadku najmniejszego podejrzenia sprawdzamy człowieka; potrzebna jest kwarantanna – proszę bardzo. Właśnie tak – trzeba działać punktowo, profesjonalnie, a nie terytorialnie: odgrodzili i zamknęli – ocenił białoruski prezydent.

36 przypadek zakażenia na Białorusi

Na Białorusi do 36 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Tamtejsze ministerstwo zdrowia informuje, że w trakcie weekendu ilość chorych zwiększyła się o 4 osoby. Dotychczas na Białorusi wykonano ponad 16 tysięcy testów na obecność COVID-19 (nie podano jednak, o jakiego rodzaju testy chodzi).

Prezydent Aleksander Łukaszenka pochwalił Białorusinów za to, że nie wykupują towarów w sklepach. Skrytykował Rosję za zamknięcie granicy z Białorusią. 

Tymczasem niezależni białoruscy komentatorzy zastanawiają się czy miejscowe władze dobrze robią, nie wprowadzając radykalnych kroków w walce z koronawirusem: nie zamykając granic, nie zakazując całkowicie imprez masowych.

Białoruskie władze na razie podejmują wybiórcze kroki w walce z koronawirusem. Na późniejszy termin przeniesiono zajęcia na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku, gdzie u kilku studentów wykryto koronawirusa. Poddawani są kwarantannie ludzie, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonymi patogenem. Wprowadzono zakaz odwiedzin w więzieniach, a więźniom zezwolono na otrzymanie dodatkowych 10- kilogramowych paczek z owocami, warzywami i witaminami.

PAP/IAR/agkm

Kalendarium zakażeń na Białorusi:

16 marca: 36 przypadków zakażeń (cztery nowe podczas weekendu)

14 marca: 32 przypadki zakażeń

13 marca: 27 przypadków

12 marca: 21 przypadków

11 marca: 11 przypadków

10 marca 9 (trzy nowe przypadki)

4 marca - 6 (2 nowe przypadki)

3 marca: 4 przypadki

2 marca : 2 nowe przypadki podejrzeń, wciąż 1 przypadek potwierdzony

27 lutego: pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa; testy przeprowadzone 27 lutego w centrum epidemiologii i mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa Covid-19 u jednego ze studentów z Iranu

(Na podstawie doniesień PAP, IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus przy granicy z Polską. Potwierdzone zachorowania na Litwie i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 09:26
Litewskie oraz białoruskie ministerstwa zdrowia potwierdziły pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem Covid-19. Największe w Europie ognisko zakażeń znajduje się we Włoszech - z powodu choroby wywołanej nowym koronawirusem zmarło tam 17 osób, a 650 jest zakażonych. Z Włoch wirus trafił na Litwę.
rozwiń zwiń