Raport Białoruś

Media: w maju mniejsze dostawy ropy z Rosji do białoruskich rafinerii

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 11:00
W maju dostawy ropy do białoruskich rafinerii zmniejszą się o połowę w porównaniu z kwietniem – podała agencja Interfax, powołując się na rosyjski koncern Transnieft. Media spekulują, że z powodu amerykańskich sankcji dostawy mogą być jeszcze mniejsze. Władze zapewniają, że rafinerie pracują zgodnie z planem, a surowiec dociera bez zakłóceń.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Oaklizm

„Dostawy ropy rurociągiem z Rosji na Białoruś są w maju zaplanowane na poziomie 608 tys. ton, czyli dwukrotnie mniej niż w kwietniu” – pisze Interfax, powołując się na Transnieft.

Ropa z Rosji trafia do dwóch białoruskich rafinerii, w Mozyrzu i Nowopołocku (Naftan), a dochody z jej przerobu i tranzytu są kluczowe dla białoruskiej gospodarki.


W związku z ogłoszonymi niedawno sankcjami USA, (w istocie zawieszeniem obowiązującego dotąd moratorium), którymi od czerwca zostanie objęty m.in. koncern naftowy Biełnaftachim i rafineria Naftan, w mediach pojawiły się informacje, że Rosja może zmniejszyć dostawy dla białoruskich partnerów.


Władze zapewniają, że rafinerie pracują zgodnie z planem


Premier Białorusi Raman Hałouczenka zapewniał w czasie weekendu w telewizji państwowej, że sankcje nie wpłyną na dostawy z Rosji dla białoruskich rafinerii, a surowiec dociera do zakładów bez zakłóceń.


Wcześniej również koncern Biełnaftachim zapewniał, że rafinerie pracują zgodnie z planem i krajowi nie grozi deficyt paliwa na rynku wewnętrznym.


Tymczasem internetowa gazeta "Nasza Niwa" pisze, powołując się na nieoficjalne informacje publikowane w rosyjskich kanałach komunikatora Telegram, że dostawy dla Naftanu w maju zostały obniżone przez rosyjskie ministerstwo energetyki do zaledwie 50 tys. ton.


Gdyby ta informacja się potwierdziła, byłby to poważny cios w białoruski model gospodarczy, opierający się na przetwórstwie ropy i jej tranzycie.


19 kwietnia władze USA poinformowały, że od 3 czerwca wznowione zostanie działanie sankcji wobec dziewięciu białoruskich przedsiębiorstw: koncernu Biełnaftachim i jego amerykańskiej filii, zakładów Biełszyna, Grodno Azot, Grodno Chimwołokno, Łakokraska, Naftan, Połock Stiekłowołokno oraz Białoruskiego Naftowego Domu Handlowego.


Pod koniec kwietnia agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła w rosyjskiej branży naftowej napisała, że w obawie przed sankcjami koncerny Rosnieft i Surgutnieftiegaz zamierzają zrezygnować z dostaw dla Naftanu już w maju, a inne, pomniejsze jeszcze nie podjęły decyzji. Jak uściślano, sankcje nie dotyczą rosyjskich firm bezpośrednio, jednak obawiają się one możliwych pośrednich konsekwencji.


PAP/Justyna Prus / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Litwę dotarła norweska ropa dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
Na Litwę dotarła ropa naftowa, która trafi na Białoruś. Pochodzący z Norwegii surowiec ma być alternatywą dla wykorzystywanej do tej pory przez ten kraj ropy rosyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biełnieftachim: dywersyfikacja importu ropy głównym zadaniem w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:00
Dywersyfikacja dostaw ropy i zaspokojenie potrzeb rynku wewnętrznego znalazły się na liście głównych zadań Biełnaftachimu na 2020 rok - poinformował w środę ten białoruski państwowy koncern naftowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: w marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:00
Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk zatwierdził taryfy na tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:00
- Stawki za tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń do rafinerii w Mozyrzu zatwierdziło ministerstwo ds. regulacji antymonopolowych i handlu (MART). Białoruś jest technicznie przygotowana do pobierania ropy z Polski – poinformowało źródło agencji Interfax-Zachód.
rozwiń zwiń