Raport Białoruś

Szalony szturm na kantor: na Białorusi brak euro i dolarów

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 11:32
Jeden z czytelników opozycyjnego portalu charter97.org nagrał moment otwarcia kantoru w centrum handlowym "Korona" w Mińsku.
Audio

Informacje o Białorusi: "Raport Białoruś"

Białorusini od kilku tygodni nie mogą  kupić nigdzie obcych walut. Tymczasem wszyscy obawiają się dewaluacji rubla białoruskiego, w związku z pogarszającym się stanem gospodarki. Dlatego też wzrosła sprzedaż złota, w obawie przed dewaluacją Białorusini wykupują również inne towary, starając się zabezpieczyć swoje oszczędności.

Wideo, które zamieszcza opozycyjny portal Karta 97, ilustruje determinację, z jaką niektórzy walczą o waluty zachodnie.

 

 

Portal przypomina, że podobne sceny miały miejsce na Białorusi w latach 90-tych.

 

 

 

Od początku roku sytuacja gospodarcza na Białorusi stała się szczególnie trudna. Brak jest rezerw walutowych, wzrosło zadłużenie zagraniczne i deficyt handlowy.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka pomocy w tarapatach wygląda u Rosji: Mińsk chce otrzymać zastrzyk finansowy od Rosji - negocjuje pożyczkę 1 miliarda dolarów, kolejne 2 miliardy Mińsk może dostać od Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, skupiającej byłe kraje ZSRR. Eksperci zwracają jednak uwagę, że w zamian za środki pieniężne Kreml będzie chciał uzależnić od siebie Białoruś, ma też zakusy na kupno niektórych białoruskich firm.

agkm

Kolejka
Kolejka przed kantorem na Białorusi, fot. PAP/EPA/Tatiana

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bank Narodowy Białorusi nie sprzedaje już walut bankom

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 00:10
Bank Narodowy Białorusi zaprzestał sprzedaży bankom komercyjnym zagranicznej waluty dla wsparcia operacji w kantorach wymiany walut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: wstrzymano sprzedaż mieszkań, samochodów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2011 19:09
Kontrolowany przez rosyjski kapitał miński dziennik "Komsomolskaja Prawda na Białorusi" pisze o problemach związanych z brakiem wystarczającej ilości waluty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorączka złota na Białorusi: nie można już kupić waluty

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 23:44
Białorusini masowo skupują złoto i inne metale szlachetne oraz zagraniczne pieniądze. To skutek zawirowań na miejscowym rynku walutowym.
rozwiń zwiń