X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

W kołchozie słowo kierownika znaczy wszystko

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2011 21:00
- Aleksander Łukaszenka próbuje zmienić kraj w wielki kołchoz. Wydaje mu się, że stan gospodarki zależy od tego, czy władza kontroluje sytuację – o kłopotach Białorusi opowiada korespondent Biełsatu w Mińsku, Michał Janczuk.
AudioObecnie na Białorusi trwają procesy polityczne, sądzeni są uczestnicy demonstracji w Mińsku po wyborach 18 grudnia. W sobotę zapadł wyrok na jednego z kandydatów na prezydenta, Andreja Sannikaua, wcześniej ponad 20 innych osób usłyszało wyroki od 2 do 4 lat więzienia. Kolejne procesy opozycjonistów są w toku.

Michał Janczuk, współpracownik Biełsatu w Mińsku, mówi, że Aleksander Łukaszenka karze Białorusinów za to, że mają własne poglądy. Łączy to m.in.z przeszłością prezydenta Białorusi, który był wcześniej kierownikiem kołchozu: - Odpowiedzi należy zacząć szukać dosyć dawno temu. W przeszłości, kiedy Aleksander Łukaszenka jeszcze nie był prezydentem, przed 1994 rokiem, przez wiele lat był przewodniczącym kołchozu. A w kołchozie słowo przewodniczącego znaczy wszystko. Jeśli ktokolwiek się wychyli, to znaczy, że nie szanuje autorytetu. Teraz Łukaszenka próbuje zamienić cały kraj w taki wielki kołchoz i spowodować, żeby wszyscy słuchali go z zapartym tchem.

Korespondent Biełsatu mówi, że Łukaszenka tak jak w Związku Radzieckim stosuje system "wczesnej selekcji elementów niebezpiecznych i wychwytywania ich na wczesnych etapach rozwoju jednostki". Obecnie na Białorusi ludzie czują się zagrożeni w pracy, nawet w swoich miejscach zamieszkania, w sferze publicznej.

Łukaszenka kontynuuje swoją politykę, mimo że gospodarka wymyka mu się z rąk – kraj jest coraz bardziej zadłużony, w kraju nie ma walut zagranicznych, ceny w sklepach szybują. Według Janczuka Łukaszenka mimo alarmującej sytuacji nie myśli według zasad rządzących gospodarką, a w kategorii swojej kontroli nad nią. - On uważa, że jeśli będzie miał silną władzę, będzie miał pełną kontrolę nad krajem, to wszystkie procesy w tym kraju będą mu powolne. Nie rozumie, że działanie wbrew zasadom gospodarki przez dłuższy czas powoduje, że ten kraj się rozpada, że te struktury administracyjne, które on buduje, nie mając oparcia w gospodarce, muszą się rozlecieć – ocenia korespondent Biełsatu.

 

 

Sytuacja jest obecnie bardzo zła. - W tej chwili państwo białoruskie co miesiąc generuje miliard dolarów strat, do końca roku daje to nam 12 miliardów dolarów pod kreską – zauważa nasz rozmówca. Tymczasem nie widać szans na kredyt z zagranicy dla Białorusi. Szanse na układy z Unią Europejską Łukaszenka udaremnił, represjonując opozycję polityczną. A teraz kredytu z własnego budżetu odmówiła mu Rosja. – Skutecznie popsuł stosunki z Zachodem, a Rosjanie przestali być skorzy do dotowania nieefektywnego państwa białoruskiego, które jest zbudowane na modłę kołchozową. Więc perspektywy, które czekają naród białoruski – naród, nie władzę - są dość marne. Czekają nas co najmniej 2-3 chude lata – uważa Michał Janczuk.

W jego ocenie Rosja będzie próbowała wymusić od Mińska sprzedaż państwowych przedsiębiorstw po zaniżonych cenach. Michał Janczuk przypomina też o doniesieniach w prasie rosyjskiej, że władze na Kremlu miały zaproponować Łukaszence wprowadzenie rubla rosyjskiego, drukowanego tylko w Moskwie. - To równałoby się z całkowitą utratą niepodległości gospodarczej, a w konsekwencji i politycznej naszego kraju, do czego miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie – zauważa nasz rozmówca.

19 maja do Mińska przyjedzie premier Rosji Władimir Putin, sprawa kredytu będzie zapewne jednym z tematów rozmów. Jeżeli chodzi o relacje z  Unią Europejską, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapowiedziała zaostrzenie środków przeciw Białorusi „we wszystkich obszarach współpracy”. Parlament Europejski wyraził poparcie dla wprowadzenia sankcji gospodarczych, wzywając Aleksandra Łukaszenkę do zwolnienia wszystkich więźniów politycznych. 

agkm

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prasa: postoje w firmach, niektore nie pracują dwa miesiące

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 23:55
Z powodu problemów na rynku walutowym białoruskie firmy wysłały na przymusowy urlop 600 tys. ludzi, a niektóre z nich nie pracują już dwa miesiące - pisze sobotnia "Komsomolskaja Prawda", cytując oceny ekspertów dotyczące sfery małego i średniego biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kantory na Białorusi mogą już sprzedawać dolary wedle uznania

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 14:34
Bank Narodowy Białorusi postanowił urynkowić i tym samym urealnić kurs rubla. Od dziś Bank Narodowy zaprzestał udzielania rekomendacji bankom komercyjnym, po ile powinny sprzedawać walutę w kantorach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kudrin: Rosja nie da Białorusi kredytu. Odsyła do MFW

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 10:28
Rosyjski wicepremier, minister finansów Aleksiej Kudrin powiedział, że Rosja nie da Białorusi pożyczki ze swojego budżetu. Możliwa jest pomoc z funduszu EaWG, poza tym Rosja zaleca Mińskowi rozmowy z MFW i prywatyzację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny w sklepach na Białorusi podniosły się o 100-150 procent

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2011 12:33
rozwiń zwiń