X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

"Już nawet babuszka wie, co znaczy dewaluacja"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 23:45
- Brak reform, energochłonność gospodarki, orientacja na import, mały udział sektora prywatnego - Aleś Alachnowicz, ekonomista CASE Białoruś, naszkicował drogę Białorusi do krachu.
Audio
  • Aleś Alachnowicz, CASE Białoruś: przyczyny kryzysu na Białorusi
  • Aleś Alachnowicz: białoruska opozycja nie ma jednolitego programu naprawy gospodarki
  • Aleś Łukaszewicz, członek sztabu Alesia Michalewicza, b. kandydata na prezydenta

Na Białorusi rosną ceny, nie ma obcych walut, ludzie zaczynają się denerwować. Jak do tego doszło? I co z tego wyniknie? - nad tym zastanawiali się goście panelu o gospodarce Białorusi, zorganizowanej przez studentów AON i Inicjatywę Wolna Białoruś.

O drodze do upadku ekonomicznego opowiadał młodszy ekonomista CASE Aleś Alachnowicz. Na przykład - w ciągu 19 lat Białoruś przeprowadziła zaledwie tyle reform, co Polski w ciągu jednego roku - wyjaśniał ekonomista. Olbrzymim problemem jest zadłużenie – Białorusini konsumują znacznie więcej niż produkują, państwo zadłuża się, żeby ten stan utrzymać. Polityka pieniężna jest niewiarygodna - W chwili obecnej oficjalny kurs białoruskiego rubla jest o 66% niższy niż na początku roku, a waluty w kantorach i bankach ciągle brakuje. Dla społeczeństwa i przedsiębiorstw białoruski rubel jest już wyłącznie papierem niemającym pokrycia, ani wiarygodności – wyjaśniał Aleś Alachnowicz. Ekonomista CASE Białoruś, zapytany, czy białoruska opozycja ma przygotowany odpowiedni program reform, odpowiedział, że w jego odczuciu nie ma takiego programu, aczkolwiek pewne próby w tym kierunku są podejmowane.

Już nie tylko ekonomiści na Białorusi zauważają, że sytuacja jest poważna. Rosnące ceny, przestoje w pracy, spadająca wartość rubla – to daje się we znaki wszystkim. Jak zauważał inny panelista Aleś Łukaszewicz, już teraz nawet "babcie" na Białorusi rozumieją słowo „dewaluacja”, oczywiście uznając je za coś straszliwego. Franak Wiaczorka, działacz opozycyjny z Mińska, wspominał jak wyglądała sytuacja jeszcze kilka dni temu. – Sprzedawcy zmieniają ceny na oczach klientów -  mówił. W kantorach ludzie koczują po kilka dni, i jak „hieny” rzucają się na dolary. Płace realnie tracą na wartości. Ludzie w metrze bronili ostatnio „gapowicza”, złapanego bez biletu. Jeden z jego obrońców, pobity przez milicjantów, stał się „bohaterem” narodowym po serii filmików z komórek zamieszczonych w sieci.

Konferencja o białoruskiej gospodarce została zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś oraz Koło Naukowe „Młoda Europa” Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Dyskusję panelistów koordynował dziennikarz Aleh Barcewicz.

agkm

Aleś
Aleś Alachnowicz

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny w sklepach na Białorusi podniosły się o 100-150 procent

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2011 12:33
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka inflacja? Portale białoruskie: pod koniec roku 55-75 procent

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 19:59
Tych doniesień nie potwierdza ministerstwo gospodarki Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krach białoruskiej gospodarki. Konferencja z niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 18:13
Na konferencji w Warszawie ma być obecny Aleś Michalewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi.
rozwiń zwiń