Raport Białoruś

"Hańba władzom". Pokazowy proces Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 12:00
Ojciec dziennikarza, Stanisław Poczobut, nazwał proces "komedią", bo sąd ma już rozpisane wszystkie role. Rozprawę odroczono do piątku.
Audio
  • Andrzej Poczobut jest przeziębiony: relacja Włodzimierza Paca z Grodna (IAR)

Mecenas Aleksander Biryłau powiedział, że Andrzej Poczobut "jest w bojowym nastroju; ale jest przeziębiony i potrzebne mu są lekarstwa, aby mógł się normalnie czuć i składać zeznania".

Żony
Żony Andrzeja Poczobuta, Oksany, nie wpuszczono na proces męża.

 

Adwokat powiedział, że Poczobut "normalnie występuje na procesie i broni swojego punktu widzenia". Aleksander Biryłau na razie nie chciał komentować rozprawy sądowej, gdyż proces ma zamknięty charakter.

Pod gmachem sądu w Grodnie cały czas dyżurowała grupa przyjaciół Andrzeja Poczobuta. Gdy dziennikarza przewożono w samochodzie więziennym z sądu na obiad, prawdopodobnie do aresztu, ludzie zaczęli skandować: "Wolność, wolność". Proces wywołał zainteresowanie nie tylko polskich mediów, ale również białoruskich i nawet rosyjskich.

Na salę rozpraw we wtorek nie wezwano świadków obrony. Wśród nich jest opozycyjny kandydat w wyborach prezydenckich z 2006 roku Aleksander Milinkiewicz.

Transparenty przed sądem

Po południu przed sądem zebrało się ok. 150 osób: znajomi Poczobuta, działacze nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB), obrońcy praw człowieka i przedstawiciele niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ).  Była obecna żona Aksana z 16-miesięcznym synem Jarosławem i córką Janą, a także ojciec, Stanisław. Rodziny, podobnie jak konsula RP, nie wpuszczono do sądu.

Zebran trzymali w rękach numer gazety Związku Polaków na Białorusi "Głos znad Niemna" w wielkim zdjęciem Poczobuta na pierwszej stronie i tytułem: "Poczobut z więzienia: Nie złamią mnie!". Wykrzykiwali też hasła: "Wolność Poczobutowi!", "Hańba władzom!", "Demokracji!". Inni modlili się.

Przed

Obok obecni byli milicjanci w mundurach, a także grupa mężczyzn po cywilnemu. Niedaleko stała milicyjna więźniarka.

Obecni przed budynkiem sądu szef "Wiasny" Aleś Bialacki i przewodnicząca BAŻ Żanna Litwina ocenili, że proces Poczobuta ma podłoże polityczne.  - To pokazowy proces polityczny. (...) Zadaniem władz jest ostrzeżenie wszystkich dziennikarzy i tych, którzy piszą na portalach społecznościowych i prywatnych stronach, że ich materiały są czytane i może być ukarany każdy, kto krytykuje sytuację związaną z życiem politycznym i społecznym na Białorusi - powiedział Bialacki Radiu Swaboda.

Poczobuta oskarżono z dwóch artykułów: znieważenia oraz zniesławienia prezydenta Łukaszenki. Za znieważenie głowy państwa grożą dwa lata więzienia, za zniesławienie - cztery.

agkm, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Igor Bancer: Andrzej Poczobut jest w bojowym nastroju

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 15:38
- Andrzeja Poczobuta nikt nie złamie, wszyscy o tym dobrze wiemy – mówi Raportowi Białoruś Igor Bancer ze Związku Polaków na Białorusi. Proces dziennikarza będzie utajniony m.in. z tego powodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Poczobut: syn się nie złamał

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 22:50
Stanisław Poczobut, ojciec Andrzeja Poczobuta, jest dumny, że reżim nie złamał syna: - Trzyma się, patrzy w oczy, nie spuszcza głowy, nie uważa się za winnego - mówi w rozmowie z Raportem Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciel Poczobuta sądzony za "przeklinanie"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 17:48
Igor Bancer, polonijny działacz z Grodna, został zatrzymany przed swoim domem, gdy zamierzał udać się na proces sądowy Andrzeja Poczobuta, oskarżonego o znieważenie prezydenta Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konsul RP nie mógł wejść na proces Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 10:03
Dziennikarzowi Andrzejowi Poczobutowi grożą cztery lata więzienia na znieważenie Aleksandra Łukaszenki w swoich artykułach.
rozwiń zwiń