Raport Białoruś

Białoruś: dziennikarz deportowany za rozmowę z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 15:55
Igor Karmazin przyjechał na Białoruś, aby napisać reportaż o politykach opozycyjnych, którzy zostali skazani na kary więzienia.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: kadr z materiału agencji BelaPAN

Dziennikarz rosyjskiej gazety "Moskowskij Komsomolec" został deportowany z Białorusi. Igor Karmazin został zatrzymany po przeprowadzeniu wywiadu z Iriną Chalip - żoną Andreja Sannikaua, byłego kandydata na prezydenta, skazanego na pięć lat kolonii karnej.

Dziennikarza przewieziono na komisariat i przeszukano. Milicjanci pobrali jego odciski palców i usunęli nagrania z jego dyktafonu. Następnie Karmazina poinformowano pisemnie, że ma zakaz wjazdu na terytorium Białorusi przez rok. Jeśli naruszy ten zakaz grożą mu trzy lata więzienia. Karmazin opuścił Białoruś w nocy z wtorku na środę.

Według portalu internetowego gazety "Moskowskij Komsomolec", oficer białoruskiej milicji miał oświadczyć, że Karmazin stanowi zagrożenie dla państwa białoruskiego.

Białoruska milicja na razie oficjalnie nie potwierdziła i nie zaprzeczyła informacji mediów o deportacji rosyjskiego dziennikarza.

Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych zwrócił natomiast uwagę, ze Igor Karmazin pracował bez niezbędnej akredytacji resortu spraw zagranicznych.

Sam dziennikarz ocenił, że jego zatrzymanie odbyło się z naruszeniem wszelkich procedur. Rosja i Białoruś tworzą państwo związkowe - Związek Białorusi i Rosji; Rosjanie nie potrzebują wiz, by wjechać na Białoruś, a granica między dwoma krajami praktycznie nie istnieje.

Dawniej z Białorusi byli deportowani rosyjscy dziennikarze i politolodzy, w szczególności korespondenci telewizji NTV - przypomina Radio Swaboda. W 2004 roku wydalono z Białorusi dziennikarza ukraińskiego. W 2005 roku cofnięta z lotniska w Mińsku została Agnieszka Romaszewska, ówczesna korespondentka Telewizji Polskiej.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z Białorusi wydalono rosyjskiego dziennikarza. Skasowano wywiady

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 23:48
Korespondent rosyjskiego kanału telewizyjnego "Dożdż" ("Deszcz") - ma w ciągu doby opuścić Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zatrzymano współpracownika Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 11:10
We wtorek rano do milicyjnego aresztu w Borysowie trafił współpracownik TV Biełsat Alaksandr Ziankou.
rozwiń zwiń