Raport Białoruś

Białoruś planuje ruch bezwizowy na mistrzostwa hokeja

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 06:00
Mińsk w 2014 roku ma gościć mistrzostwa świata w hokeju na lodzie. Zapalonym kibicem tego sportu jest Aleksander Łukaszenka, który często pojawia się na lodowisku, czasem w towarzystwie małego synka Koli.
Audio

O zamiarach wprowadzenia ruchu bezwizowego na czas mistrzostw poinformowała rozgłośnia Radio Swaboda powołując się na wypowiedź Jarosława Zauharodnaha - sekretarza generalnego Federacji Hokeja Białorusi.

Aleksander Łukaszenka ma podpisać na początku przyszłego roku dekret, umożliwiający przebywanie bez wiz przez miesiąc na terenie Białorusi mieszkańcom Unii Europejskiej, którzy przyjadą na Mistrzostwa Świata w hokeju.

Zauharodny dodał, że jest też pomysł wprowadzenia mińskiej karty gościa, która uprawniałaby do zniżek we wszystkich lokalach rozrywkowych stolicy Białorusi i umożliwiałaby wstęp do placówek kulturalnych. Karta ta byłaby również podstawą do darmowego przejazdu komunikacją miejską.

Obrońcy praw człowieka apelowali niejednokrotnie do federacji hokejowej o nieprzeprowadzanie mistrzostw świata, w kraju gdzie łamane są podstawowe wolności i więźniowie polityczni. Z takim apelem wystąpił również Jerzy Buzek, szef europarlamentu wraz z czołowymi eurodeputowanymi, niestety bezskutecznie. Podobnie wezwanie w odniesieniu do Białorusi pojawiło się również w rezolucji Kongresu USA.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że białoruskie władze prowadzą zakrojone na szeroką skalę przygotowania do Mistrzostw Świata w Hokeja. Budowane są i rekonstruowane hotele. Powstają nowe kryte lodowiska, których ma być ponad 50.

IAR, PAP, agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Za karę zabiorą Białorusi mistrzostwa świata w hokeju? Apel Jerzego Buzka

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 10:45
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek apeluje o pozbawienie Białorusi możliwości organizowania hokejowych mistrzostw świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za prześladowanie opozycji odwołają MŚ w hokeju?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 15:15
Czy mistrzostwa hokejowe w 2014 roku odbędą się w Mińsku? Sprawa może się rozstrzygnąć w najbliższych dniach. Od 13 do 15 maja trwa kongres Międzynarodowej Federacji Hokeja i on właśnie może podjąć decyzję w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drużyna hokejowa zginęła w drodze do Mińska

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 23:14
W katastrofie samolotu w rosyjskim Jarosławiu zginął Rusłan Salej, jeden z najbardziej utytułowanych białoruskich hokeistów. Katastrofy nie przeżył również Siarhiej Ostapczuk drugi białoruski hokeista grający w klubie Lokomotiv Jarosław.
rozwiń zwiń