Raport Białoruś

Statkiewicz będzie zamknięty w celi, bo "nie rokuje poprawy"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 11:20
Były kandydat na prezydenta Białorusi Mykoła Statkiewicz został oskarżony o naruszenia regulaminu więziennego. Opozycja podkreśla, że to kara za jego nieprzejednaną postawę.
Mikoła Statkiewicz
Mikoła StatkiewiczFoto: statkevich.org

Rozprawa odbyła się w kolonii karnej w Szkłowie, od postanowienia sądu nie ma odwołania.

Władze kolonii wniosły, by zaostrzyć warunki odbywania kary dla byłego kandydata na prezydenta z powodu rzekomych naruszeń regulaminu. Jak mówi żona skazanego Maryna Adamowicz, chodziło m.in. naszywkę z numerem na ubraniu i niewpisanie chusteczek na listę rzeczy osobistych. Władze kolonii uznały, że więzień nie rokuje poprawy, "nie chce wejść na ścieżkę poprawy" i należy go skierować do zamkniętego więzienia o ostrzejszym rygorze.

Mykoła Statkiewicz nie zgadzał się, by podpisać prośbę o łaskę do Aleksandra Łukaszenki.  Argumentował, że jest niewinny i taka petycja byłaby zdradą wobec tysięcy ludzi, którzy poparli opozycję i przyszli na protest w Mińsku w wieczór po wyborach.

Żona Statkiewicza mówi, że nie oczekiwała innego wyroku. – Sprawiedliwość już dawno umarła na Białorusi - powiedziała Maryna Statkiewicz.

Opozycjonista został skazany wcześniej na 6 lat kolonii karnej - teraz w związku z wyrokiem sądu trafi na trzy lata do zamkniętej celi. Jak tłumaczy portal radia Swaboda,

W kolonii, jak wyjaśnia strona statkevich.org. więźniowie przebywają w pomieszczeniach razem z innymi więźniami (w przypadku Mykoły Statkiewicza było to 80-100 osób). Obok znajduje się teren dla więźniów„strefa oddziału” (więziennego). W więzieniu skazany zawsze znajduje się w celi, którą opuszcza się tylko na czas spaceru (to najwyżej jedna godzina na dobę), nie może dostawać paczek, telefonować do bliskich może tylko w wyjątkowych okolicznościach.

fot.
fot. statkevich.org

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Więzień Łukaszenki w łagrze ze złamanym żebrem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 20:55
Do Maryny Adamowicz dotarł pierwszy od trzech miesięcy list od Mykoły Statkiewicza. Okazało się, że opozycjonista białoruski musiał pracować w tartaku mimo urazu żebra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więzień Łukaszenki nie zobaczy rodziny przez pół roku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 17:00
Mykoła Statkiewicz był zmuszany do napisania listu do Aleksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie. Nie zrobił tego i ma zakaz spotkań z bliskimi. W kolonii karnej o zaostrzonym rygorze pracuje w tartaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europoseł: wzywam do uwolnienia Mykoły Statkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:53
Wzywam władze białoruskie do natychmiastowego uwolnienia Mykoły Statkiewicza i pozostałych więźniów politycznych oraz do zaprzestania represji - apeluje europoseł Marek Migalski, w reakcji na ostatnie doniesienia o losie więźniów.
rozwiń zwiń