Raport Białoruś

Aleś Bialacki ”wtrącony na 50 urodziny do karceru”

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 10:00
Władze kolonii w Bobrujsku na swój sposób „uczciły” urodziny Alesia Bialackiego, obrońca praw człowieka trafił do karnej celi – dowiedziała się organizacja "Platforma”.
Aleś Bialacki wtrącony na 50 urodziny do karceru
Foto: spring96.org

Przewodniczący ”Wiasny” Aleś Bialacki odbywa wyrok 4,5 roku więzienia w kolonii karnej w Bobrujsku. Organizacja ”Platforma” dowiedziała się, że Bialacki przebywa karnie w karcerze od 24 września, to jest od dnia poprzedzającego jego urodziny. Jest to wiadomość niepotwierdzona. Jednak Walancin Stefanowicz z ”Wiasny” zaznacza, że Aleś Bialacki w jednym z listów sygnalizował, że do karceru wkrótce trafi.
Andrej Bandarenka z organizacji ”Platforma” komentuje, że szef kolonii numer 2 w Bobrujsku A. Kakunin próbuje wspiąć się po szczeblach kariery kosztem Alesia Bialackiego. Uważa, że naczelnik powinien zostać objęty sankcjami unijnymi.
“Wiasna” zauważa, że tylko w maju-czerwcu 2012 roku Aleś Bialacki otrzymał trzy kary dyscyplinarne. Pozbawiono go dłuższego widzenia z żoną (według przepisów ma prawo do dwóch takich spotkań w roku). Pod koniec 2012 roku został uznany za „złośliwie naruszającego reżim więzienny”, co wykluczało go z amnestii. Może też za karę wydawać pięciokrotnie mniejszą sumę na jedzenie w więzieniu (100 tysięcy rubli, tj. około 12 dolarów, zamiast 500 tysięcy rubli białoruskich). W sierpniu ukarano go brakiem możliwości otrzymywania paczek (może dostać tylko dwie paczki w ciągu roku) i ograniczeniem krótkich wizyt (takie spotkania możliwe są tylko dwa razy w roku).
O tym, że władze kolonii wzmagają presję wobec Alesia Bialackiego poinformował również były więzień kolonii w Bobrujsku. Powiedział opozycjoniście Pawłowi Siewiaryńcowi, że więźniom trudno z nim porozmawiać, bo potem funkcjonariusze więzienia przeprowadzają z nimi rozmowy wychowawcze.
Z Alesiem Bialackim, podobnie jak z kilkoma innymi opozycjonistami miał spotkanie nuncjusz papieski Claudio Gugerotti – informowało w czwartek Radio Watykańskie. W rozmowie z innym skazanym, Pawłem Siewiaryńcem, Gugerotti powiedział, że przekazał Alesiowi Bialackiemu modlitewnik. Nie wiadomo, kiedy doszło do tego spotkania.
W czwartek na wolność wyszli dwaj więźniowie polityczni, Siarhiej Kawalenka i Paweł Syramałotau. Jednocześnie do opinii publicznej dotarły informacje o prześladowaniu w kolonii karnej w Mozyrze lidera Młodego Frontu, Źmiciera Daszkiewicza ( Czytaj więcej >>> )

platformarb.org/spring96.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nagroda dla Alesia Bialackiego w dniu 50 urodzin

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 06:16
Aleś Bialacki otrzyma nagrodę Human Rights Defenders za rok 2011. W imieniu więzionego przez reżim Łukaszenki obrońcy praw człowieka nagrodę odbierze jego rodzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sikorski na urodziny życzy Bialackiemu wolności

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:00
Aleś Bialacki, bialoruski obrońca praw człowieka obchodzi 50 urodziny w więzieniu. Życzenia przesłał mu m.in. szef polskiej dylomiacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjęcie urodzinowe Alesia Bialackiego w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 22:30
W mińskiej Galerii „U” odbyło się spotkanie urodzinowe Alesia Bialackiego. Przyjaciele czytali listy uwięzionego z kolonii karnej oraz wspominali wspólne przeżycia.
rozwiń zwiń