Raport Białoruś

Nowy szef KGB Białorusi i inne zmiany kadrowe

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 15:15
Walerij Wakulczyk został nowym szefem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. Z kolei obecny minister kultury Paweł Łatuszka zostanie ambasadorem w Paryżu i przy UNESCO.
Audio
Walerij Wakulczyk
Walerij WakulczykFoto: kadr z materiału filmowego telewizji ONT

Poprzedni szef KGB Wadim Zajcew tydzień temu został zwolniony ze stanowiska. Dymisja ta była związana między innymi z dziwną śmiercią wysokiego rangą oficera KGB.
Walerij Wakulczyk od lat pracuje w strukturach związanych z bezpieczeństwem państwa. Jak informuje białoruska agencja prasowa „Biełta” ukończył Wyższą Szkołę Wojsk Pancernych w Charkowie oraz Wyższe Kursy Kontrwywiadu Wojskowego KGB Związku Radzieckiego. W latach 1991-2008 pracował w organach bezpieczeństwa państwowego. Potem przez 3 lata kierował Operacyjno-Analitycznym Centrum przy Prezydencie Białorusi. W październiku ubiegłego został szefem Komitetu Śledczego Białorusi.
Mianowanie Wakulczyka na stanowiska przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego nie jest jedyną decyzją kadrową, którą podjął w piątek Łukaszenka. Zdecydował również, że Paweł Łatuszka, dotychczasowy minister kultury, będzie nowym ambasadorem Białorusi we Francji i stałym przedstawicielem Białorusi przy UNESCO. Łatuszka wcześniej był między innymi ambasadorem Białorusi w Warszawie.
IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka zwolnił szefa KGB

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 15:45
Aleksander Łukaszenka odwołał ze stanowiska szefa KGB Wadzima Zajcewa. Sprawa ma podobno związek z tajemniczą śmiercią jednego z pułkowników KGB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch obok KGB: przesłuchanych sześćdziesięciu, podejrzanych brak

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 10:00
Nikt nie jest podejrzany w sprawie eksplozji przy siedzibie Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi w Witebsku. Zwolniono trzech zatrzymanych w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: student oskarżony o zdradę państwa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 12:21
Student i ślusarz Andrej Hajdukou jest wiceprzewodniczącym nieznanej szerzej organizacji młodzieżowej "Związek młodych intelektualistów”, organizującej dyskusje.
rozwiń zwiń