Raport Białoruś

100 tysięcy ludzi wsparło Alesia Bialackiego w maratonie listów

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 14:33
104 731 listów i podpisów pod petycją o uwolnienie Alesia Bialackiego. To efekty Maratonu Pisania Listów zorganizowanego przez Amnesty International.
 100 tysięcy ludzi wsparło Alesia Bialackiego w maratonie listów
Foto: Amnesty International

Organizacja podsumowała grudniową akcję wsparcia dla więźniów politycznych. Poparcie dla Alesia Bialackiego wyrazili ludzie z wielu krajów świata, w tym tak dalekich od Białorusi jak Korea Południowa, Kanada, Japonia czy Togo.

Amnesty International uznała Alesia Bialackiego za więźnia sumienia. Białoruski obrońca praw człowieka, założyciel Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” zajmował się na Białorusi pomocą represjonowanym z przyczyn politycznych i ich rodzinom, które czasami zostawały bez środków do życia, gdy opozycjonistów zamykano w więzieniach lub wyrzucano z pracy. Bialacki był także wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH).

Bialacki został aresztowany w 2011 roku i oskarżony o niepłacenie podatków od środków gromadzonych na rzecz Wiasny. Organizacji nie mógł zarejestrować na Białorusi, zatem pieniądze umieścił na kontach zagranicznych. Do oskarżenia Alesia Bialackiego przyczyniły się dane na jego temat wydane przez prokuraturę Polski i resort sprawiedliwości Litwy. Poniewczasie oba kraje uznały tę okoliczność za fatalną pomyłkę urzędników. Aleś Bialacki trafił do więzienia na cztery i pół roku, sąd skonfiskował mu także cały majątek.

Amnesty International na zdjęciach przypomina grudniową akcję na rzecz m.in.  Alesia Bialackiego i innych więźniów sumienia.

Graffiti
Graffiti w Polsce. Foto. Amnesty International
Graffiti
Graffiti w Polsce. Foto. Amnesty International
Pocztówka
Pocztówka aktywistki z Poznania. Foto: Amnesty International
Akcja
Akcja w Finlandii. Foto: Amnesty International
Kanada,
Kanada, Montreal. Foto: Amnesty International
Togo.
Togo. Foto: Amnesty International
Słowenia.
Słowenia. Foto: Amnesty International

AI/Spring96.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Pomogli tysiącom ludzi. Teraz Wiasna nie ma siedziby

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 13:41
Białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna" zostało zmuszone do wyprowadzki z zajmowanego dotychczas lokalu w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Absurd w Grodnie. Kara za zdjęcie z portretem Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 23:55
Jako pretekst do procesu wystarczyło zdjęcie z trzymanym w rękach wizerunkiem Alesia Bialackiego. Trzej działacze z Grodna zostali skazani na ogromną karę grzywny – informuje centrum Wiasna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zablokowano stronę z akcją dla więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 12:34
Strona internetowa opozycyjnej Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji (BChD) była w poniedziałek zablokowana na terytorium Białorusi przez większość dnia.
rozwiń zwiń