Raport Białoruś

OBWE: Białoruś musi natychmiast skończyć z praktyką zatrzymywania dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 21:00
Białoruska ustawa o mediach powinna zostać zreformowana, a zatrzymania dziennikarzy na Białorusi powinny natychmiast ustać – mówiła w Mińsku przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): przedstawiciel OBWE w Mińsku: trzeba ukrócić praktykę zatrzymywania dziennikarzy
Dunja Mijatović
Dunja MijatovićFoto: OBWE(OSCE)/Curtis Budden

- Jestem zdecydowanie przekonana, że warunkiem jakichkolwiek pozytywnych zmian w sferze wolności mediów na Białorusi jest natychmiastowe zaprzestanie krótkoterminowych aresztów dziennikarzy. W ostatnim czasie było ich 60 - oznajmiła Mijatović we wtorek na konferencji prasowej.-

- Należy też rozpocząć liberalizację i reformę przestarzałej ustawy o mediach i wszystkich innych ustaw mających związek z wolnością mediów i internetu - podkreśliła. Jak dodała, na tym krótkoterminowym celu zamierza skupić się w pracy z władzami, społeczeństwem obywatelskim i dziennikarzami na Białorusi.

Zaznaczyła, że należy też natychmiast wycofać zarzuty przeciwko dziennikarzom. Jej zdaniem w tej sferze doszło na Białorusi także do pozytywnych wydarzeń. Za jedno z nich uznała umorzenie sprawy przeciwko dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" i działaczowi polskiej mniejszości Andrzejowi Poczobutowi o zniesławienie Aleksandra Łukaszenki czy przeciwko studentowi dziennikarstwa Antonowi Surapinowi, który jako pierwszy opublikował w internecie zdjęcia pluszowych misiów z apelami o wolność słowa, zrzuconych w ubiegłym roku nad Białorusią.

Zdaniem Mijatović trzeba utworzyć na Białorusi publiczne rozgłośnie radiowo-telewizyjne, gdyż jest ona jednym z niewielu państw, gdzie ich nie ma, jak również zwiększyć równowagę między mediami państwowymi i komercyjnymi oraz uczciwą konkurencję. - To można osiągnąć tylko zmianami ustaw - zaznaczyła.

Według niej pozytywnym zjawiskiem jest coraz szerszy dostęp na Białorusi do internetu, który powinien być jeszcze powszechniejszy, gdyż to zwiększa pluralizm mediów. W tym kontekście Mijatović zauważyła, że powinno być więcej miejsc, gdzie można korzystać z bezpłatnego połączenia bezprzewodowego z internetem.

- Należy zezwolić na krytyczne, prowokacyjne głosy w społeczeństwie, choćby było to bardzo niewygodne, a czasem drażliwe czy bolesne. Jeśli komuś to nie odpowiada, może się zwrócić do sądu. Ale żadnego dziennikarza nie wolno za to wsadzać do więzienia ani nękać. Taka jest cena demokracji - podkreśliła.

Mijatović, która przyjechała na Białoruś na zaproszenie białoruskiego MSZ, powiedziała, że dostrzega u władz białoruskich wolę kontynuowania współpracy z jej biurem. - Wszystkie drzwi były dla mnie otwarte i rozmawiano ze mną otwarcie i przyjaźnie - zaznaczyła przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów.

Przedstawicielka OBWE dotychczas uczestniczyła w seminarium z udziałem przedstawiciela rządowych i niezależnych mediów oraz rozmawiała z przedstawicielami władz oraz niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

PAP/IAR/agkm

Zapis rozmowy z Dunją Mijatović na portalu Radia Svaboda >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Biełsat znów nie dostał akredytacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 17:50
Białoruskie MSZ uważa, że nie może wystawić akredytacji jedynej białoruskojęzycznej stacji na Białorusi, gdyż dziennikarze współpracując z nią łamali prawo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reporterzy Biełsatu zatrzymani za fotografowanie budowy elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 14:44
Aleś Barazienka i Nasta Jaumen zostali zatrzymani w Ostrowcu w pobliżu placu budowy nowej białoruskiej elektrowni atomowej - informuje portal Biełsatu. Fotografowali plac budowy w rocznicę tragedii w Czarnobylu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Racyja apeluje do reżimu o uwolnienie dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 10:00
Radio Racyja, nadające z Białegostoku po białorusku, występuje w obronie swoich dziennikarzy. Zostali oni uwięzieni po akcji opozycji, czarnobylskim szlaku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: dziennikarze skazani na areszt. Według milicji ”przeklinali”

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 23:36
Białoruski sąd skazał na 10 dni aresztu blogera Źmiciera Halko, a na 12 dni aresztu dziennikarza Radia Racja Aleksandra Jaraszewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: prokuratura ”ostrzega” dziennikarza radia Swaboda

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 15:58
Dziennikarz Radia Swaboda Alek Hrudziłowicz otrzymał ostrzeżenie w związku ze swoimi artykułami i książką o wybuchu w mińskim metrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ograniczenia w zakładaniu anten satelitarnych

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 18:00
Białorusini nie będą już mogli samodzielnie montować anten satelitarnych w domach wielorodzinnych. Zgodnie z nowym postanowieniem białoruskiego rządu w celu instalacji anteny trzeba przejść długą drogę biurokratyczną.
rozwiń zwiń